Kişisel Site

Bank Asya Batırılmaya Mı Çalışıldı?

15 Ocak 2014 | Yazar: Semih Samyürek | Henüz yorum yapılmamış | 2.626 Görüntülenme

17 Aralık yolsuzluk operasyonunun başlamasından beri sular durulmuyor. Bilidiğiniz gibi ayakkabı kutuları, kasalar, para sayma makineleri, rüşvetler derken şimdi de belki dünya tarihinde görülmemiş bir idda ortaya atıldı. Üstelik bu iddanın gerçek olma payı yüksek.

 

İki gün kadar önce ortaya çıkan Fetullah Gülen’in ses kayıtlarına göre, Gülen Hareketi’ne yakın çevrelerin sahip olduğu Bank Asya’ya büyük bir operasyon yapılıyor. Başında “Karadenizli bürokratların ağabeyi” olarak bilien Hamdi Topçu’nun olduğu THY’nin öncülüğünde, bazı büyük kuruluşlar yüz milyonlarca liralık hesaplarını Bank Asya’dan bir anda çekiyorlar. Üstelik hiç bir neden göstermeden, hatta vadeleri dolmadan. Vadenin dolmamasının ise THY’yi 10 milyon TL’lik bir kar payından mahrum bırakacağı söyleniyor. THY’nin bir kalemde Bank Asya’dan çektiği para ise 300 Milyon TL.

 

Ortaya çıkan ses kayıtlarına göre, Fetullah Gülen’e durumun telefonla bildirildiği görülüyor. Fetullah Gülen, bu açığın kapatılması için, cemaate yakın kuruluşların, paralarını Bank Asya’ya aktarmasına onay veriyor.

 

Yönetim kurulu başkanlığını, İbrahim Turhan‘ın yaptığı Takasbank da mevduatlarını Bank Asya’dan çekenler arasında. Kamu kurumlarının, yeni yılda toplam 900 Milyon TL‘lik parayı Bank Asya’dan çektiği belirtiliyor. Banka yöneticilerinin ise BDDK ve SPK’nin bu konuda ne yapacağnı merak ettikleri ve bu kadar büyük paraların çekilmiş olmasının suç olduğunu dile getiriyorlar. Taraf’ın haberine göre, Kamu kuruluşlarının öncülüğünde gerçekleşen bu harekat, Bank Asya’yı batırma amaçlı.

 

Bu kadar büyük paraların, kamu kuruluşları tarafından, bu kadar kısa sürede çekilmiş olması oldukça ilginç.

 

Ses kayıtlarına gelince, kayıtlar hakkında Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu‘nun attığı bir tweet: “AKP’liler illegal kaset çekmecelerini açmışlar. Gülen hocanın kasetlerini yayınlamışlar. Açılmışken rüşvet görüşmeleri de düşse nete :))”

 

Sosyal medyada paylaşımda olan ve benim de dinlediğim ses kayıtlarında herhangi bir suç olduğunu da düşünmüyorum. En azından ben böyle bir şey algılamadım. Aksine bu ses kayıtlarıyla, Bank Asya’ya yapılan ‘operasyonun’ bir anlamda kanıtlandığını bile söyleyebiliriz.

Benzer Yazılar

Apple ürünlerinden iphone ve ipad kullanıcısı olup ta güç butonu çalışmayan ve cihazını kapatamayan ya da yeniden başlatamayanlar vardır. Aslında bu işlemleri yapabilmek geçtiğimiz günlerde gelen iOS 11 güncellemesi ile birlikte çok basitleşti. Eğer sizinde güç tuşunuz çalışmıyorsa iOS 11'in sunduğu bu yenil...
Son günlerde internet üzerinde bir Bitcoin tartışması aldı yürüdü, tabii bugün itibariyle 1 BTC = 2000 Dolar olduğu için Bitcoin'e yatırım yapmak çok zor bir karar ve bu karar zor olduğu kadar da riskli. Alternatif coinlere bir ilgi var. Aşağıdaki anlatım ile uzun süredir kullandığım siteden nasıl Coin alırsını...
PKK mı IŞİD mi? 1- PKK’nın toplam 5 bin kadar silahlı teröristi var ve bu sayıya 40 yılda ulaştı. Oysa IŞİD, 2 yılda en az 50 bin silahlı militan elde edebildi. 2- PKK silahlarını Batılı devletlerden aldı. IŞİD silahlarını Irak ve Suriye Ordusu’na saldırarak kendisi ele geçirdi. 3- PKK parasını Bat...

Yorumlar