Kişisel Site

Bmw ve Mercedes’in 1.6 Motor Kullanması

10 Ağustos 2013 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 3.455 Görüntülenme

Türkiye’ye sırf vergiden dolayı gönderilen motorlar vardır mesela. BMW’nin ve Mercedes’in bazı 1.6 motorlarının Türkiye dışında pek gönderildiğini düşünmüyorum.
Bugün çoğu orta halli araç üreten marka (Marka büyük olabilir ama ürettiği aracı göz önüne alıyorum) olabilecek en düşük hacimli motoru araçlarında bulundurmaya çalışırken (Ford 1.0 Ecoboost, VW 1.2 TSI, Renault 0.9 Tce v.b.) ve bu markaların istisnai üst sınıf araçları hariç (Mondeo, Passat v.b) en büyük gönderdikleri motor 1.6 Litre. Yani bu ülkemize gönderilenleri tartışıyoruz. Yoksa Focus’un ABD’de 2.0 litre ile yürüdüğü bir gerçek.

BMW ve Mercedes ise ülkemize sadece 1.6 yı en düşük olarak gönderiyor. Yani, aslında 1.6 kullanmayacak ama, ülkemize göndermek için bu motoru kullandığını düşünüyorum.
Sadece ülkemiz olarak bakmak biraz abes gibi ama, hani eskiden Ulusoy, Boss gibi firmalar, uçağa binebilecek kadar zengin olmayıp, otobüsten daha kalitelisini arayan yolcu kitlesine hitap etmesi gibi, üst seviye BMW ve Mercedes’leri yürütemeyip, Focus, Civic gibi arabalara binmekte istemeyen bir güruha hizmet edecek o ara segmenti dolduruyor diyelim. Yani, belki mesela bir C180 ya da 3.16 gerçek bir Mercedes ya da BMW kalitesini yansıtmayabilir. Bir E serisi ile ya da 5 serisi ile karşılaştırılamaz ama, söylesenize bana, C180 ya da 3.16’nın kaç tane dengi var ki?

Yani bir yerde, bir boşluğu doldurmak adına getirilen bir motor diyelim. Şimdi 2.0 Litre motorlu bir BMW kafadan vergiden zaten normal vatandaşı üzüyor. Normal bir arabadan daha zor yürütmesi var. Ama bir 3.16 olduğu zaman normal bir arabadan sadece birazcık daha zor bir yürütmesi var.
Tam anlatamıyorum belki ama, bir satış politikası adına bu 1.6 motorlar getiriliyor. Ha BMW nin eskiden bol bol getirdiği 1.6 motorlar vardı belki ama, BMW nin bugünkü arabalarında 1.6 motorun (siyasi ya da kanunsal etmenleri saymazsak) gereği yok. e36’daki 1.6 motor belki o zamanlar kabul edilebilirdi ama bugün 5 serisine 1.6 motor koymak kadar 3 serisine de 1.6 motor koymak gerekli değil. İşte dediğim gibi, kanunsal sebeplerden dolayı 1.6 motorlar geliyor.
Almanya’da, ya da Amerika’da C serisinin 1.6 litre motorla yürümesini beklemem yani.
Ha şu da var, BMW’nin 1 serisi ve Mercedes’in A serisini saymıyorum.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Her zaman ki gibi sahibinden.com sitesi üzerinde satılık araba ilanlarını incelerken 359464489 numaralı ilana denk geldim. Denk geldiğim bu ilan "efsane ilanlar" kategorisinde değerlendirilmiş. İlana girer girmez en üstte yer alan ve diğer ilanlarda bulunmayan "Bu ilan o kadar çok sevildi ki, Efsane İlan oldu" ibaresi ile...
Üst sınıf olarak nitelendirilen bu üç Alman markası arasında hemen herkes bir fikir sahibidir eminim. Bu üç marka arasında seçim yapmak, favori bir marka belirlemek aynı üç büyük futbol takımımız Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'dan birini tutmak gibidir. Kimine göre Mercedes araba markalarının abisi, kralıdı...
  İçinde bulunduğumuz 2016 yılı Ekim ayı içerisinde piyasaya sunulan Yeni 308 classic edition 115 beygirlik euro standartlarını karşılayan e-hdi motoru ve üstün donanımları ile rakiplerine fark atacağa benziyor. Araba alacakken, almaya karar verirken illa ki internet üzerinden fiyat ve özellik araştırması ...

Yorumlar