Kişisel Site

Format Atarken Ekran Gitmesi Problemi

9 Şubat 2013 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 4.866 Görüntülenme

Eminim bu problemi benden başka yaşayanlarda olmuştur. Yaşadıklarımın sizlere  bir faydası olması bakımından yazıyorum..

Bir arkadaşım aradı ve bilgisayarının çok yavaşladığından, ara ara açılmadığından bahsetti ve müsaitsem format atmamı rica etti.  Bende gittim, öncelikle c sürücüsündeki resim, program kurulum dosyaları ve müzikler gibi format esnasında kaybolmaması istenen dosya ve klasörleri d sürücüsüne taşıdım. Windows 8 dvdsini taktım ve sanırım 2 aşama geçtim, 3. aşamaya geldiğimde ise birdenbire bilgisayarın ekranı gitti. Fan sesleri devam ediyor fakat ekrana görüntü gitmiyordu. Hata mesajı olarak ta monitörde “dsub error” yazıyordu. Hemen ekran kartı kablolarını kontrol ettim, bir sorun mu var neden dsub hatası veriyor diye.. Ama nafile herşey yolundaydı.

İlginç bir şekilde bilgisayara reset atınca da hiçbirşey olmamış gibi görüntü geliyordu. Allahalla çok ilginç bir durumdu bu ve daha önce hiç başıma gelmemişti. Ne yapacağımı şaşırdım ve artık elimdeki windows 8 dvdsinden şüphelenmeye başladım, acaba içindeki bir dosyaya erişim olmuyorda bu yüzden mi kurulum yarım kalıyor diye..

En sonunda arkadaşıma dedim, bu iş böyle olmayacak bunun sorunu ya ekranla kasa arasındaki kablolarda ya da başka birşeyi var, kasayı eve götürüp evde biraz kurcalayım dedim ve kasayı aldığım gibi eve geldim. Evdeki yıllanmış casper marka bilgisayarımın yanına arkadaşımın bilgisayarının kasasını koydum ve benim bilgisayar girişlerinden çıkarttıklarımı arkadaşımın bilgisayarının kasasına taktım ve bismillah çekerek power butonuna bastım. Herşey aynı, kusursuzlukta ilerlerken yine format ekranında yaklaşık olarak aynı aşama da aynı hatayı aldım ve pat diye ekran karardı..

O an anladım ki problem ekran kartı kablosunda değildi. Bu sefer kasanın arkasındaki çıkışları incelerken, üzeri fabrikasyon bir plastik ile kapatılmış ve daha önce hiç kullanılmadığını düşündüğüm bir ekran kartı girişi gördüm hemen plastiği çıkarttım ve ekran kartı kablosunu bu yeni farkettiğim girişe taktım. Bu giriş on-board ekran kartı girişi idi.

On-board ekran kartı girişini denemeye karar verdikten sonra, harici ekran kartını yerinden çıkarttım ve aynı şekilde bir bismillah daha çekerek power butonuna bu kez daha bir inanarak bastım. Önceki yaptıklarımdan farklı bir şey yapmadan format ekranında ilerledim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. Windows 8 hazı ve nazır olarak karşımızda duruyordu artık..

Kasadan söktüğüm harici ekran kartını şöyle bir incelediğimde üzerinde bir fan gördüm, fanı elimde döndürmeye çalışırken fanın sertliği dikkatimi çekti, acaip sertti.. Bu ekran kartına güç verilse bile fanın dönmesi imkansız gibi görünüyodu ve fanın ekran kartı ile birleştiği orta noktası yerinden çıkmak üzereydi ve bir yanma durumu sözkonusu idi. Tüm dikkatimi fan üzerinde topladım ve fan hakkındaki şu tahmini yapma cürretinde bulunabiliyordum artık; “bu fan bir şekilde dönmemeye, kartı soğutmamaya başlamış ve muhtemel bir PES 2013 karşılaşmasında  güzelim ekran kartı yanmış gitmiş”..

Ekran kartını bir poşete koydum, kasanın kapaklarını kapattım, içindeki windows 8 dvdsinide çıkardıktan sonra arkadaşıma bilgisayarını teslim ettim, en güncel windows sürümünün kurulu olduğunu gayet güzel çalıştığını, kaliteli ekran kartı isteyen uygulama ve oyunlarda sıkıntı yaşayacağını belirttim. Tabi ki yeni işletim sisteminde başlat butonu olmadığını da ekledim. Arkadaşımın iyi niyet ve teşekkürlerini aldıktan sonra oradan ayrıldım.

ÖZET: Format atarken ekran birden gidiyorsa,  siyah ekran geliyorsa veya dsub error alıyorsanız sorun, ekran kartında olabilir. Varsa on-board çıkışını yoksa başka bir ekran kartı ile kurulum yapmayı deneyebilirsiniz..

Benzer Yazılar

KAMPANYA SONA ERMİŞTİR.   KAMPANYA SAYFASI İÇİN GÖRSELLERE TIKLAYINIZ Arkadaşlar bir çok firmada sadece domain 35 TL üzerine bir fiyatla satılırken, dünyanın en büyük firmalarından GoDaddy yapmış olduğu kampanya ile; DOMAİN + 100 GB ALAN + SINIRSIZ TRAFİK'i sadece 35 TL'ye veriyor. Eğer host alacaksan...
  Günümüzde hemen her kullanıcı bir blog yazma ve yayınlama sistemi olan WordPress'i bilir, tanır ya da en azından adını duymuştur. Bu yazımda sizlere, WordPress'te biriken binlerce spam yorumu tek komut ile nasıl silebileceğinizi göstereceğim. Öncelikle spam nedir, spamın amacı nedir sorularına yanıt araya...
  Çok eskimiş ya da gereksiz, belki de bazısına göre tatlı naif bir uğraş; ama kim ne derse desin geçmişe dair en büyük özlemlerden biridir kartpostal. Posta kültürünü ülkecek unutalı çok değil şunun şurasında 15 yıl oldu en fazla. Unutmak ki ne unutmak ama, artık posta kutusunda fatura ve reklamlardan başka...

Yorumlar