Kiisel Site

Peugeot 308 Adblue Uyarısı

17 Kasım 2018 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 1.402 Görüntülenme

2014 model sonrası üretilen BluHdi motora sahip olan 308 ü’lerde Adblue sıvısı da kullanılıyor. Bu sıvı hava kirliliğini önleme sistemi için olmazsa olmaz.

Aracınızda Adblue sıvısı azaldığı zaman SMEG ekranda tam olarak şöyle bir uyarı penceresi ile karşılaşıyorsunuz;

Ekranda çıkan uyarıda “Hava kirliliğini önleme sistemi katkısını tamamlayınız: Yakında araç çalıştırılamaz” yazıyor. Hemen altında da hali hazırda var olan adblue sıvısı ile 2400 km daha yol yapabileceğiniz belirtiliyor. 

Peki böyle durumlarda ne yapılmalı? Tabii ki aracı yetkili servise götürmekte bir çözüm ama diğer alternatiflere değinmekte de fayda var ama daha önce adblue deposuna zarar veren ve garanti dışı 4500 TL’ye depo değiştiren 308 kullanıcılarının olduğunu da unutmamak gerekli. Yetkili servis en garantili çözüm ama elinizin bu işlere yatkın olduğunu düşünüyorsanız ya da çeşitli risklerin varlığını kabul ediyorsanız gelelim alternatif çözümlere;

  • Adblue eklemek için 18 litrelik bidonlar var shell e opette arabayı bir duvarının kenarına park edin, 1 metre hortum bulun, adblue bidonunu duvarın üstüne koyup hortumu bidona batırıp hafif ucundan çekerek adblue deponuzu doldurun. İşte hepsi bu.
  • Adblue sıvısını ilave ettikten sonra uyarı geçmeyebilir. Birçok kullanıcı da 200 300 km yol yaptıktan sonra söndüğü görülmüştür uyarı lambasının.
  • Adblue deposunun kapağı stepnenin hemen yanında…
  • Adblue deposunun oksitlenmesi nedeni ile depo değiştirmek zorunda kalanlar 4000 TL civarına değişim yapmak zorunda kalıyorlar bunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Bu uyarı çıktıktan sonra tüm riskleri göze alarak kendiniz doldurmaya karar verdiyseniz en az 10 Litre ve üzeri adblue alır deponuz.
  • Adblue alırken de Euro5 olanlar var, Euro6 uyumlu olanlar var buna dikkat edin.

Kazasız, belasız iyi yolculuklar dilerim.

Benzer Yazılar

Arkadaşlar merhaba, Bu yazımızda sizlere 2014 model ve sonrası t9 diye geçen Peugeot 308'lerin kumanda pili ve değişimi hakkında bilgiler vereceğim. Ben şimdiye kadar yedek anahtarımı hiç kullanmadım, hep evde bir kenarda durdu. Sürekli kullanımda olan sadece 1 anahtar vardı. Geçenlerde, aracı stop ettikten sonra...
Yukarıda ki görselde 10.000 km bakımı yetkili serviste yapılmış bir Corolla'nın bakım maliyetini gösterir fatura bulunuyor. 1435 TL tutan bu 10.000 km bakımında Toyota Corolla'ya çeşitli işlemler uygulanmış. Uygulanan işlemler, parçalar ve işçilik ücreti de fatura da detaylı bir şekilde yer almakta olup...
Otomobil fiyatları 3-5 sene öncesine göre aşırı yükseldiğinden dolayı, araç almak isteyen çoğu kişinin ikinci el araç piyasasına yöneldiği bir gerçek. İkinci el araç piyasası ise kapalı bir kutu misali hangi araçtan ne çıkacağı belli olmuyor. İşte bu nedenle de 2. el araç alırken ince eleyip sık dokumak ger...

Yorumlar