Kişisel Site

Renklerin Dünyası

26 Şubat 2013 | Yazar: Semih Samyürek | Henüz yorum yapılmamış | 5.149 Görüntülenme

 

 

renk-cemberi-1

 

Hayatımızda maddi bir karşılığı olan her şeyin bir rengi vardır. Duygularımıza ise bir çoğumuz renkler veririz. Bazıları mutluluğu mavi ile ilişkilendirir, bazıları acıyı siyahla…

Renkler, hayatımızın aslında çok önemli bir yerindeler. Çünkü her şeyi renkler aracılığıyla seçiyor ve anlamlandırıyoruz. İşte bu nedenle, renklerin günlük yaşamımızda büyük bir etkisi var. Bu yazımda sizlere renklerin hayatımıza etkilerinden bahsedeceğim.

Siyah: Siyah diye bir renk yoktur. Evet, siyah aslında renksizliktir. Bütün ışığı emen maddeler gözümüze siyah görünür. Siyah rengin en bilinen özelliği insanlara ölümü, acıyı, kararsızlığı, karamsarlığı ve bunun gibi duyguları çağrıştırmasıdır. Bilinç altımızdaki anlamları nedeniyle siyah insanlarda olumsuz etkiler bırakır. Siyahı seven insanlar ise acıyı seven, karamsar olan insanlardır. Siyah rengin özgüveni arttırdığı söylenir ama bunun nedeni hayata karşı karamsar bir duruş sergilenmesindir. Çünkü karamsar insanlar yaşadıklarını daha az önemserler ve daha az heyecan duydukları için yaptıkları bir çok eylemde daha rahat olurlar ve bu da aşırı heyecandan kaynaklı sıkıntıların yok olmasını sağlar.

Beyaz: Beyaz renk ise bütün renklerin birleşimidir. Bilinç altımızdaki en belirgin anlamları ise temizlik, saflık, iyiliktir. Beyaz renk, eğer güçlü bir ışık yayıyorsa baktığımızda gözlerimizi kamaştırır. Işık derecesi bu kadar yüksek değilse de içimizi açar. Huzur ve ferahlık verir. İşte bilinç altımızdaki bu olumlu anlamlarından dolayı beyaz renk hayatla daha barışıktır. Bu nedenle özellikle hastaneler beyaz rengi ağırlıkla kullanırlar.

Mavi: Gökyüzünün ve denizlerin mavi olduğunu düşünürsek, hayatımız boyunca en çok karşımıza çıkan rengin belki de mavi olduğunu düşünebiliriz. Sonsuzluk, özgürlük gibi anlamları vardır. Bu nedenle mavi renk de huzur vericidir. Mavi rengin aşırı derecede huzur verici rahatlatıcı etkileri olması, genellikle duygusal insanlar tarafından sevildiğini bize gösterir.

Kırmızı: En sıcak renk olan kırmızı; heyecan, azim, kararlılık gibi anlamlar taşır. Bu nedenle özellikle gençlerin daha yoğun olarak kullandığı ya da sevdiği bir renktir. Kırmızı ışığa uzun süre maruz kalmak insanları rahatsız eder bu nedenle insanlarda sinir, kızgınlık gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kızmızı rengin cinsel açıdan tahrik edici bir özelliğinin olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Sarı: Sevinç, verimlilik gibi anlamlar taşır. Bilginin de rengi sarıdır. En parlak ışık da sarıdır. İlham verici bir özelliği olan sarı, tüm bu saydığımız etkenlerden ötürü insanın dinlenmesine, kafa dağıtmasına etki etmez. Ayrıca sarının iştah açtığı da bilinen bilimsel bir gerçektir. Sarı renk, zihinsel düşünme etkinliğinin artmasında etkilidir. Ancak odaklanma konusunda pek bir etkisi yoktur.

Yeşil: Yeşil de doğada karşımıza çok fazla çıkan bir renktir. Gençliği, umudu temsil eder. Yeşil renk de huzur verici bir özelliğe sahiptir.. İnsanı rahatlatır. Bu nedenle çalışmak yerine tembelliğe daha çok etkisi olan bir renktir.

Mor: Zenginliği, lüksü simgeler. Konsantrasyonu arttırıcıdır. Sanatsal açıdan da verimli olduğu bilinmektedir. Mor rengin açık tonları daha güven verici bulunurken, koyu tonları ise asilliği de aşarak kibirliliği çağrıştırabilir. Mor ayrıca hüznü de çarıştırabilir ve depresyon tehlikesi olan insanların uzak durması gereken bir renktir.

 

Benzer Yazılar

Herkese merhaba, Takip edenler bilecektir, önümüzde Sözleşmeli İnfaz ve Koruma Memuru alımı var. Adaylar başvurularını Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri Adalet Komisyonlarına yaptılar ve sıralamaların açıklanmasını bekliyorlar. Sıralamalar belli olunca, yeterli puanı olupta sıralamaya giren adaylar boy ve kilo ...
Herkese merhaba, Devlet memuru olmak için önümüzde birçok seçenek bulunuyor; Bunlardan en çok kullanılan 2 (iki) yöntem ise şunlar; Birincisi KPSS'ye ( Kamu personeli seçme sınavı) girerek yeterli bir puan alıp akabinde tercih yaparak merkezi atamalarda atanmak ve hemen ise başlamak... Keşke atanmak, memur olmak iste...
Twitter önceden sadece 140 karakter twit atmaya izin veriyordu, artık kullanıcılar 280 karaktere kadar twit atabiliyorlar. Yalnız bunu yapabilmek için (en azından şimdilik) küçük bir işlem yapılması gerekiyor. Aşağıda bahsedeceğim ufak işlemi yaptıktan sonra sizde 280 karakter içeren twitler atabileceksiniz. Aşa...

Yorumlar