Kiisel Site

Şangay Beşlisi Nedir?

27 Ocak 2013 | Yazar: Umut | 1 Yorum Yapılmış | 10.004 Görüntülenme

Kanal 24 ekranlarında Yiğit BULUT öncülüğünde yayınlanan sansürsüz isimli program Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ı konuk etti. Bu özel ve önemli konuk nedeni ile Sansürsüz isimli program normal günü dışında ve Sansürsüz Özel ismiyle ekranlara geldi. Program konuğuna soru sormak için orda bulunan gazeteci ve yazarların ayrıca Yiğit BULUT’ un, Tayyip Erdoğan’ a “Başbakanım” şeklinde hitap etmesi dikkatlerden kaçmadı.

 

Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, programda “Şangay Beşlisi” diye az bilinin birşeyden bahsetti. Birçoğumuzun bu oluşumdan haberi olmadığını düşünerek konuya değinmek ve sizleri Şangay Beşlisi hakkında bilgilendirmek isterim.

sangay-beslisi-resim

 

Orjinal ismi Shanghai Cooperation Organization olan bahse mevzu oluşumun asıl ismi Şanghay İşbirliği Örgütü’ dür. Başbakanımız Şangay Beşlisi şeklinde bahsetti bizde bu şekilde bahsetmeye devam edelim. Bu beşli, 1996 yılında Rusya, Tacikistan, Kazakistan, Çin ve Kırgızistan ülkelerinin ortak kararı ile kuruldu. Özbekistan’ ında 2001 yılında katılımı ile üye sayısı altıya yükseldi. İlginçtir, hala Beşli diye anılıyor.. Örgütün asıl üyelerinin yanı sıra, gözlemci ülkeleri de bulunuyor. Bunlar; Afganistan, Hindistan, İran ve Pakistan’ dır.

 

Şangay Beşlisinin amacı ise, ABD ye ve Avrupa Birliğine  karşı bir blok oluşturmak,  rekabet etmek “onların AB’ si varsa bizimde Şangay İşbirliği Örgütümüz var” mesajı vermek ve Dünya genelinde söz sahibi olmak, birlik üyelerinin çıkarlarını gözetmektir . Putin’in 2007 yılında Şangay Beşlisinin Bişkek’ te düzenlenen zirvesinde yaptığı şu açıklamadan da bunu rahatlıkla anlamak mümkün, “tek kutuplu dünya kabul edilemez.”

Başbakanımızın Şangay Beşlisi ile ilgili açıklamaları ise aynen şöyledir;

“İster istemez 75 milyonun başbakanı olarak başka arayışlar içine de giriyorsunuz(Ab’ ye alınmama süreci ile ilgili söylüyor), Onun için geçenlerde ben Sayın Putin’ e onu söyledim, bizi şangay beşlisi içine alın, madem neden AB’ ye yakın duruyorsunuz, alın bizi Şangay Beşlisine bizde Avrupa Birliğine Allahaısmarladık diyelim, ayrılalım ordan. Şangay Beşlisi çok daha güçlü çok daha iyi. Hem Pakistan istiyor, Hindistan istiyor onların da talebi var(katılımımızla ilgili) ortak değerlerimizin olduğu ülkelerle bir arada olma şansını da yakalarız.”

 

Evet Şangay Beşlisi ve Başbakanımızın konu ile ilgili görüşlerini aktardıktan sonra olmazsa olmazımız sosyal medya da yer alan görüşleri de başlıklar halinde paylaşmak isterim.

 

-Yılın resti bu olmalı: Başbakan, Rusya Lideri Putin’e ‘Bizi ŞangayBeşlisi içine alın biz de AB’ye ‘Allahaısmarladık’ diyelim” demiş.

-BAŞBAKAN AVRUPA BİRLİĞİNE ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERDİŞANGAY BEŞLİSİ NEDEN OLMASIN!

– Komşusundaki saldırgan çeteyi besleyen, bütün komşularıyla kavgalı,içerde sonuna kadar totaliter Türkiyeyi, Şangay beşlisi bile almaz.

– O değilde ne iplenmeyen bir ülkeyiz lan, AB desen iplemiyor ŞangayBeşlisi desen iplemiyor dahası başbakan ikisine de girmek istiyor

– Anlaşılan bir neslin ömrü de Şangay Beşlisine girdik giremedik masalıyla heba olacak!

-iran’a karşı radar üssü kurdurmuş,suriye’ye karşı sınıra patriotlar yerleştirmiş,nato üyesi,incirlik’in ev sahibi ülke ve şangay beşlisi??

 

 

 

Benzer Yazılar

E-Devlet Üzerinden Tüketici Hakem Heyetine Başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağını kısaca anlatmaya çalışacağım. Lazım olan 2 tane önemli husus var; -Öncelikle tabi ki de E-Devlet şifresi lazım. Şifresi olmayanlar PTT işyerlerinden temin edebilirler. E-Devlet'e girmek için şifremizi kullanacağız.-Kredi ya d...
Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık yöntemi daha çıkmasın. Hergü yeni bir numara çıkartıyor dolandırıcılar. Bu numaralardan birçoğuda araç alımı ve satımı sırasında noterde yaşanıyor. Araba alımı satımı yaparken çok dikkatli olmakta fayda var. Alıcı parasını mutlaka banka hesabı üzerinden istem...
Sincan Yenikent'te anahtar çoğaltma, kapı açtırma gibi işlemleriniz için bir anahtarcı arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Ayyıldız Anahtar tamda bu gibi iş ve işlemler için biçilmiş kaftan. 7 gün 24 saat boyunca Yenikent ve civarından 0552 271 0038 numaralı telefonu arayarak çilingir hizmeti alabilirsiniz. Eğer a...

Yorumlar

  1. nurullah dedi ki:

    Kesinlikle katılıyorum bir neslin ömrü daha şangay meselesiyle gelip geçecek.Bir 50 sene daha Şangaya girmek için uğraşacagız.Allah ülkemize sabır ve kuvvet versin.