Kiisel Site

Bir İskambil Falı; Teoman

5 Nisan 2013 | Yazar: Semih Samyürek | Henüz yorum yapılmamış | 3.553 Görüntülenme

 

Teoman’ı bir iskambil falına benzetmek, pek rasyonel olmayabilir ama ben zaten söz konusu Teoman olduğunda genelde duygularımla hareket ediyorum. Bu yazımda sadece müzikten bahsedeceğim. Bu gece Teoman’ı, Teoman’ın müziğini konuşacağız.

İlkokulun sonunda bir çocukken tanıştım Teomanla. O dönem Gönülçelen yeni çıkmıştı. Akranlarım tarafından pek bilinmeyen ve evde ablamın Sezen Aksu dayatmaları yüzünden nadiren dinleyebildiğim bir adamdı Teoman. Bu yüzden Teoman’a karşı yavaş yavaş yakınlaşmaya başladım. O yaşta Teoman’ın şarkılarından ne anlıyordum? Sanırım şimdi ne anlamaktaysam o zaman da onu anlıyordum. Söylemeye çalıştığım, o dönem olgunlaşmış olduğum değil, benim Teoman’a hala o çocuk saflığımla yaklaştığımdır. Ama elbette ki o yaştayken bir sanatçıya aşırı bir hayranlık duyamıyorsunuz çünkü o yaşta müzikle aranız o kadar sıkı fıkı olmuyor. Tabi bunun öncelikli nedeni de günün neredeyse tamamının okulda ve sokakta oyun oynamakla geçiyor olmasıydı. Ne zaman ki eve tıkılıp sınavlara çalışmaya başladık, işte o zaman Teoman benim hayatımdaki yerini sağlamlaştırmaya başladı. Ezberci eğitimin bir yararını da bulmuş oldum böylelikle.

Her çocuk gibi ben de aşık oldum. Aşkımı da Teoman’ın şarkılarında buldum. “Zamparanın Ölümü” şarkısının sözlerinin benim için yazıldığını düşünüyor, Teoman’ın benimle aynı şeyleri nasıl bu kadar yaşamış olabileceğine şaşırıyordum. Keşfettiğim her şarkı benim biraz daha Teoman’a çekiyordu. Duygusal yapım, Teomanla büyük bir uyum içindeydi.

teo

 

Özellikle lise yıllarımda Teoman artık zirvedeki yerini sağlamlaştırmış ve geride bıraktıklarıyla arasında büyük bir fark açmıştı. Peki Teoman’ı bu kadar özel kılan şey ne? Teoman, her şeyden önce dinleyicilerini en özel noktalarından yakalıyor. Hepimizin aklından bazı bazı geçen düşünceleri en uygun kelimelerle dile döküyor. Hikaye anlatıyor. Anlattığı hikayeye ortak ediyor. Bu ortaklığı da yaşantısıyla kutsuyor, bizden de aynı şeyi bekliyor. Evet, Teoman’ın şarkıları bir yerden sonra hayatınıza hükmetmeye başlayabilir! Dikkatli olun.

Geçen gün, bir arkadaşımla Teoman üzerine konuşurken şundan bahsettim, Teoman benim için sanki başka hiç kimsenin yapmadığı bir müzik tarzı yapıyor. Sanki dünyada o tarzı bir tek Teoman yapıyor gibi garip şeyler hissedebiliyorum. Teoman işte böyle derinden etkiliyor insanı.

Leonard Cohen hayranı olan Teoman, Bon Jovi olmak istemediği için müziği bıraktığında ona kızamamıştım. Çünkü yazımın başında dediğim gibi, Teoman bir iskambil falı gibi, ne zaman açılacağı belli olmuyor. İşte hep birlikte gördük, Teoman bu yazı yazılırken üç ayı geçkin bir süredir evli bulunmakta!

Her ruh halinde dinleyebildiğim, her ortamda açabildiğim, her türlü insanla paylaşılabilen garip bir adam, Teoman. Müziğe dönecek olması en büyük mutluluğum. Onun için bir yazı yazmış olmak beni mutlu ediyor ama bir yandan da ona ne yazarsam yazıyım, hep daha güzelini yazabileceğimi, yazmam gerektiğini düşüneceğim için içimde bir burukluk var. Ama biliyor kendimi bu düşünceye kaptırırsam bu yazı asla bitmez! O yüzden; elveda.

Benzer Yazılar

Rahmetli Müslüm Gürses' in en sevdiğim şarkılarından biridir. "Baba" ne kadar güzel söylediyse artık, insanın dinledikçe dinleyesi geliyor. Şu an bu parça youtube' da 550.000 kez dinlenmiş.. Böyle devam ederse daha da fazla dinleneceğe benziyor. Müslüm Gürses' ten dinliyoruz.. Kör olsun bu aşkın gözü kör o...
Bu yazımda sizlere Imany'den bahsedeceğim. Kendisi Afrika asıllı bir Fransız. Çıkardığı tek albümdeki tüm şarkılarını ise İngilizce söylüyor. Ancak Youtube'de bir kaç Fransızca söylediği şarkıya rastlamak mümkün. Hemen beliriyim ki bir Fransız olarak İngilizce telafuzu gayet iyi. Bu nedenle Imany'yi dinlerken ...
Melis Danışmend, ikinci solo albümünü nihayet çıkardı. Kariyerine üçnoktabir grubuyla başlayan Danışmend, uzun yıllar bu grupla başarılı diyebileceğimiz işler çıkardı. Ardından 2010 yılında ilk solo albümü ; Daha Az Renk'i çıkardı. Albümde hiç davul olmamasıyla dikkatleri çekti. Şarkı sözlerinin ...

Yorumlar