Kiisel Site

Bmw ve Mercedes’in 1.6 Motor Kullanması

10 Ağustos 2013 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 4.613 Görüntülenme

Türkiye’ye sırf vergiden dolayı gönderilen motorlar vardır mesela. BMW’nin ve Mercedes’in bazı 1.6 motorlarının Türkiye dışında pek gönderildiğini düşünmüyorum.
Bugün çoğu orta halli araç üreten marka (Marka büyük olabilir ama ürettiği aracı göz önüne alıyorum) olabilecek en düşük hacimli motoru araçlarında bulundurmaya çalışırken (Ford 1.0 Ecoboost, VW 1.2 TSI, Renault 0.9 Tce v.b.) ve bu markaların istisnai üst sınıf araçları hariç (Mondeo, Passat v.b) en büyük gönderdikleri motor 1.6 Litre. Yani bu ülkemize gönderilenleri tartışıyoruz. Yoksa Focus’un ABD’de 2.0 litre ile yürüdüğü bir gerçek.

BMW ve Mercedes ise ülkemize sadece 1.6 yı en düşük olarak gönderiyor. Yani, aslında 1.6 kullanmayacak ama, ülkemize göndermek için bu motoru kullandığını düşünüyorum.
Sadece ülkemiz olarak bakmak biraz abes gibi ama, hani eskiden Ulusoy, Boss gibi firmalar, uçağa binebilecek kadar zengin olmayıp, otobüsten daha kalitelisini arayan yolcu kitlesine hitap etmesi gibi, üst seviye BMW ve Mercedes’leri yürütemeyip, Focus, Civic gibi arabalara binmekte istemeyen bir güruha hizmet edecek o ara segmenti dolduruyor diyelim. Yani, belki mesela bir C180 ya da 3.16 gerçek bir Mercedes ya da BMW kalitesini yansıtmayabilir. Bir E serisi ile ya da 5 serisi ile karşılaştırılamaz ama, söylesenize bana, C180 ya da 3.16’nın kaç tane dengi var ki?

Yani bir yerde, bir boşluğu doldurmak adına getirilen bir motor diyelim. Şimdi 2.0 Litre motorlu bir BMW kafadan vergiden zaten normal vatandaşı üzüyor. Normal bir arabadan daha zor yürütmesi var. Ama bir 3.16 olduğu zaman normal bir arabadan sadece birazcık daha zor bir yürütmesi var.
Tam anlatamıyorum belki ama, bir satış politikası adına bu 1.6 motorlar getiriliyor. Ha BMW nin eskiden bol bol getirdiği 1.6 motorlar vardı belki ama, BMW nin bugünkü arabalarında 1.6 motorun (siyasi ya da kanunsal etmenleri saymazsak) gereği yok. e36’daki 1.6 motor belki o zamanlar kabul edilebilirdi ama bugün 5 serisine 1.6 motor koymak kadar 3 serisine de 1.6 motor koymak gerekli değil. İşte dediğim gibi, kanunsal sebeplerden dolayı 1.6 motorlar geliyor.
Almanya’da, ya da Amerika’da C serisinin 1.6 litre motorla yürümesini beklemem yani.
Ha şu da var, BMW’nin 1 serisi ve Mercedes’in A serisini saymıyorum.

Etiketler :

Benzer Yazılar

whatsapp logosu
İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte, insanoğlu gün geçtikçe bu nimeti kullanma konusunda her geçen gün ustalaşıyor. Mesela whatsapp grupları olumlu yönde kullanıldığı takdirde "hayat kurtaran" sıfatını fazlasıyla hakediyor. Mesela birazdan linkini paylaşacağımız whatsapp grubu için konuşalım; mesela y...
Arkadaşlar merhaba, Bu yazımızda sizlere 2014 model ve sonrası t9 diye geçen Peugeot 308'lerin kumanda pili ve değişimi hakkında bilgiler vereceğim. Ben şimdiye kadar yedek anahtarımı hiç kullanmadım, hep evde bir kenarda durdu. Sürekli kullanımda olan sadece 1 anahtar vardı. Geçenlerde, aracı stop ettikten sonra...
Yukarıda ki görselde 10.000 km bakımı yetkili serviste yapılmış bir Corolla'nın bakım maliyetini gösterir fatura bulunuyor. 1435 TL tutan bu 10.000 km bakımında Toyota Corolla'ya çeşitli işlemler uygulanmış. Uygulanan işlemler, parçalar ve işçilik ücreti de fatura da detaylı bir şekilde yer almakta olup...

Yorumlar