Kiisel Site

Bmw ve Mercedes’in 1.6 Motor Kullanması

10 Ağustos 2013 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 3.641 Görüntülenme

Türkiye’ye sırf vergiden dolayı gönderilen motorlar vardır mesela. BMW’nin ve Mercedes’in bazı 1.6 motorlarının Türkiye dışında pek gönderildiğini düşünmüyorum.
Bugün çoğu orta halli araç üreten marka (Marka büyük olabilir ama ürettiği aracı göz önüne alıyorum) olabilecek en düşük hacimli motoru araçlarında bulundurmaya çalışırken (Ford 1.0 Ecoboost, VW 1.2 TSI, Renault 0.9 Tce v.b.) ve bu markaların istisnai üst sınıf araçları hariç (Mondeo, Passat v.b) en büyük gönderdikleri motor 1.6 Litre. Yani bu ülkemize gönderilenleri tartışıyoruz. Yoksa Focus’un ABD’de 2.0 litre ile yürüdüğü bir gerçek.

BMW ve Mercedes ise ülkemize sadece 1.6 yı en düşük olarak gönderiyor. Yani, aslında 1.6 kullanmayacak ama, ülkemize göndermek için bu motoru kullandığını düşünüyorum.
Sadece ülkemiz olarak bakmak biraz abes gibi ama, hani eskiden Ulusoy, Boss gibi firmalar, uçağa binebilecek kadar zengin olmayıp, otobüsten daha kalitelisini arayan yolcu kitlesine hitap etmesi gibi, üst seviye BMW ve Mercedes’leri yürütemeyip, Focus, Civic gibi arabalara binmekte istemeyen bir güruha hizmet edecek o ara segmenti dolduruyor diyelim. Yani, belki mesela bir C180 ya da 3.16 gerçek bir Mercedes ya da BMW kalitesini yansıtmayabilir. Bir E serisi ile ya da 5 serisi ile karşılaştırılamaz ama, söylesenize bana, C180 ya da 3.16’nın kaç tane dengi var ki?

Yani bir yerde, bir boşluğu doldurmak adına getirilen bir motor diyelim. Şimdi 2.0 Litre motorlu bir BMW kafadan vergiden zaten normal vatandaşı üzüyor. Normal bir arabadan daha zor yürütmesi var. Ama bir 3.16 olduğu zaman normal bir arabadan sadece birazcık daha zor bir yürütmesi var.
Tam anlatamıyorum belki ama, bir satış politikası adına bu 1.6 motorlar getiriliyor. Ha BMW nin eskiden bol bol getirdiği 1.6 motorlar vardı belki ama, BMW nin bugünkü arabalarında 1.6 motorun (siyasi ya da kanunsal etmenleri saymazsak) gereği yok. e36’daki 1.6 motor belki o zamanlar kabul edilebilirdi ama bugün 5 serisine 1.6 motor koymak kadar 3 serisine de 1.6 motor koymak gerekli değil. İşte dediğim gibi, kanunsal sebeplerden dolayı 1.6 motorlar geliyor.
Almanya’da, ya da Amerika’da C serisinin 1.6 litre motorla yürümesini beklemem yani.
Ha şu da var, BMW’nin 1 serisi ve Mercedes’in A serisini saymıyorum.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Otomobil fiyatları 3-5 sene öncesine göre aşırı yükseldiğinden dolayı, araç almak isteyen çoğu kişinin ikinci el araç piyasasına yöneldiği bir gerçek. İkinci el araç piyasası ise kapalı bir kutu misali hangi araçtan ne çıkacağı belli olmuyor. İşte bu nedenle de 2. el araç alırken ince eleyip sık dokumak ger...
Havaların ısınması ile birlikte tatil, memlekete gidiş, kafa dinleme gibi şeyler peşinde koşar insanoğlu. Aylardan boyu ıslak veya buzlu yollarda ilerlemenin ardından mavi gökyüzü ve sıcak hava arabanızı valizlerinizle yüklemek ve otoyola düşmek için yeterli sebeptir. Ancak arabanızın bakımları tam değilse bu ...
Fransız otomobil devinin gittikçe daha popüler hale gelen SUV segmentine karşı sedan tarafında mücadele vereceği amiral gemisi modeli 2018 Peugeot 508, yeni tasarımı ve teknolojileriyle Cenevre öncesi internet üzerinde tanıtıldı. Ön farlardaki LED tasarımını Instinct konseptinden ödünç alan 508’in ön ve ark...

Yorumlar