Kiisel Site

Bmw ve Mercedes’in 1.6 Motor Kullanması

10 Ağustos 2013 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 4.820 Görüntülenme

Türkiye’ye sırf vergiden dolayı gönderilen motorlar vardır mesela. BMW’nin ve Mercedes’in bazı 1.6 motorlarının Türkiye dışında pek gönderildiğini düşünmüyorum.
Bugün çoğu orta halli araç üreten marka (Marka büyük olabilir ama ürettiği aracı göz önüne alıyorum) olabilecek en düşük hacimli motoru araçlarında bulundurmaya çalışırken (Ford 1.0 Ecoboost, VW 1.2 TSI, Renault 0.9 Tce v.b.) ve bu markaların istisnai üst sınıf araçları hariç (Mondeo, Passat v.b) en büyük gönderdikleri motor 1.6 Litre. Yani bu ülkemize gönderilenleri tartışıyoruz. Yoksa Focus’un ABD’de 2.0 litre ile yürüdüğü bir gerçek.

BMW ve Mercedes ise ülkemize sadece 1.6 yı en düşük olarak gönderiyor. Yani, aslında 1.6 kullanmayacak ama, ülkemize göndermek için bu motoru kullandığını düşünüyorum.
Sadece ülkemiz olarak bakmak biraz abes gibi ama, hani eskiden Ulusoy, Boss gibi firmalar, uçağa binebilecek kadar zengin olmayıp, otobüsten daha kalitelisini arayan yolcu kitlesine hitap etmesi gibi, üst seviye BMW ve Mercedes’leri yürütemeyip, Focus, Civic gibi arabalara binmekte istemeyen bir güruha hizmet edecek o ara segmenti dolduruyor diyelim. Yani, belki mesela bir C180 ya da 3.16 gerçek bir Mercedes ya da BMW kalitesini yansıtmayabilir. Bir E serisi ile ya da 5 serisi ile karşılaştırılamaz ama, söylesenize bana, C180 ya da 3.16’nın kaç tane dengi var ki?

Yani bir yerde, bir boşluğu doldurmak adına getirilen bir motor diyelim. Şimdi 2.0 Litre motorlu bir BMW kafadan vergiden zaten normal vatandaşı üzüyor. Normal bir arabadan daha zor yürütmesi var. Ama bir 3.16 olduğu zaman normal bir arabadan sadece birazcık daha zor bir yürütmesi var.
Tam anlatamıyorum belki ama, bir satış politikası adına bu 1.6 motorlar getiriliyor. Ha BMW nin eskiden bol bol getirdiği 1.6 motorlar vardı belki ama, BMW nin bugünkü arabalarında 1.6 motorun (siyasi ya da kanunsal etmenleri saymazsak) gereği yok. e36’daki 1.6 motor belki o zamanlar kabul edilebilirdi ama bugün 5 serisine 1.6 motor koymak kadar 3 serisine de 1.6 motor koymak gerekli değil. İşte dediğim gibi, kanunsal sebeplerden dolayı 1.6 motorlar geliyor.
Almanya’da, ya da Amerika’da C serisinin 1.6 litre motorla yürümesini beklemem yani.
Ha şu da var, BMW’nin 1 serisi ve Mercedes’in A serisini saymıyorum.

Etiketler :

Benzer Yazılar

2. el araç satın alırken uygulanması gereken çok çok çok fazla detay vardır. Bunların neler olduğuna ara ara yer veriyoruz. Bu kez ana hatları ile bu konuya değişeceğiz. Ana hatları olarak ele aldığımızda Birinci kuralımız; 5064’e mesaj çekeceğiz aracın şase numarasını; ‘Hasar S şasi numarası’ yazacağ...
bmw e 39
BMW E39 kasa kodlu seri, 1995'ten 2004'e kadar üretilen ve satılan dördüncü nesil BMW 5 Serisi'dir. E39 serisi, 2003 yılında E60 kasa kodlu 5 Serisi ile yenilenmiş ve üretimine son verilmiştir. Bizde bu yazımızda e39 kasa Bmw sahibi olmak isteyenlere tavsiyelerde bulunacağız. Biliyoruz harika bir araba, evet gerçekt...
whatsapp logosu
İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte, insanoğlu gün geçtikçe bu nimeti kullanma konusunda her geçen gün ustalaşıyor. Mesela whatsapp grupları olumlu yönde kullanıldığı takdirde "hayat kurtaran" sıfatını fazlasıyla hakediyor. Mesela birazdan linkini paylaşacağımız whatsapp grubu için konuşalım; mesela y...

Yorumlar