Kiisel Site

Computestte Motor Yüzdesi Verisi Nasıl Olmalı?

26 Temmuz 2018 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 641 Görüntülenme

Otomobil fiyatları 3-5 sene öncesine göre aşırı yükseldiğinden dolayı, araç almak isteyen çoğu kişinin ikinci el araç piyasasına yöneldiği bir gerçek. İkinci el araç piyasası ise kapalı bir kutu misali hangi araçtan ne çıkacağı belli olmuyor. İşte bu nedenle de 2. el araç alırken ince eleyip sık dokumak gerekiyor.

Tabi ki satın almak istediğimiz aracın kaportasına baktırmalı, fren, alt takım, içi, döşemeleri kontrol ettirmeliyiz. Hasar geçmişini ve km kaydını sorgulamalıyız vs ama belki de aracın en önemli parçası olan motorunu da asla ihmal etmememiz lazım.

Eski zamanlarda böyle bir imkan yoktu. Talip olunan araç tanıdık bir ustaya götürülürdü, usta araçla şöyle bir tur atar ve “bunu alın” ya da “bu yaramaz” derdi. Ama şimdilerde iş değişti, artık bilgisayarlı test merkezleri var ve aracın beyni diye tabir edilen ecu bağlantısı ile incik boncuk ne varsa görülebiliyor. Motor için de yine bir takım ölçümlerden sonra “bu arabanın motor performansı %85” gibisinden bir değer verilebiliyor. İşte tam da bu noktada alıcının kafasında “acaba bu araba alınır mı”  sorusu geliyor.

 

Kimi insanlar verilen bu yüzdelik değerin %90 altında çıkması halinde aracı almaktan direk vazgeçerken kimileri ise sonucun %75’e kadar olması halinde aracın alınabilir olduğunu düşünüyor.  Eğer aracın motorunda ciddi anlamda olumsuz bir durum yoksa, bujiler, buji kablosu, yağ filtresi ve bobinlerin değişimiyle birlikte aracın fabrika verilerine çok yakın sonuçlar almanın mümkün olduğunu ise unutmamanızda fayda var.

Yani araç motor yüzde şu rakama kadar çıkarsa alın deme şansımız elbette yok, ikinci el araç işi gerçekten kapalı bir kutu gibidir neyle karşılaşılacağı belli olmayabilir, aracın motoru %98 çıksa bile noterden eve dönerken motor arızası vermeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur.

Bu yüzdelik veriye takılmaktansa bakımları düzenli olarak yapılmış, hor kullanılmamış mümkünse kilometresi düşük bir araç almak mantıklı olabilir. Ama bütçe meselesi yüzünden istenilen özellikteki araç alınamıyorsa,  araç için en az 3000 tl olası bir masraf bütçesi ayırabiliyorsanız en kötü ihtimal sıfırdan motor yaptırırım diyebiliyorsanız düşük motor yüzdesine sahip ya da yüksek km araç almanızda bir sakınca yok ancak aynen düşük km ya da yüksek motor yüzdesine sahip araçlarda olduğu gibi her an herşeye hazır olmak gerekiyor.

Hem boyasız hem kazasız hem de km düşük, hem kaliteli hem de ucuz bir araba almak herkesin hayali. Umarım herkes hayaline kavuşur.

Etiketler : ,

Benzer Yazılar

2014 model sonrası üretilen BluHdi motora sahip olan 308 ü'lerde Adblue sıvısı da kullanılıyor. Bu sıvı hava kirliliğini önleme sistemi için olmazsa olmaz. Aracınızda Adblue sıvısı azaldığı zaman SMEG ekranda tam olarak şöyle bir uyarı penceresi ile karşılaşıyorsunuz; Ekranda çıkan uyarıda "Ha...
Havaların ısınması ile birlikte tatil, memlekete gidiş, kafa dinleme gibi şeyler peşinde koşar insanoğlu. Aylardan boyu ıslak veya buzlu yollarda ilerlemenin ardından mavi gökyüzü ve sıcak hava arabanızı valizlerinizle yüklemek ve otoyola düşmek için yeterli sebeptir. Ancak arabanızın bakımları tam değilse bu ...
Fransız otomobil devinin gittikçe daha popüler hale gelen SUV segmentine karşı sedan tarafında mücadele vereceği amiral gemisi modeli 2018 Peugeot 508, yeni tasarımı ve teknolojileriyle Cenevre öncesi internet üzerinde tanıtıldı. Ön farlardaki LED tasarımını Instinct konseptinden ödünç alan 508’in ön ve ark...

Yorumlar