Kiisel Site

Computestte Motor Yüzdesi Verisi Nasıl Olmalı?

26 Temmuz 2018 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 2.481 Görüntülenme

Otomobil fiyatları 3-5 sene öncesine göre aşırı yükseldiğinden dolayı, araç almak isteyen çoğu kişinin ikinci el araç piyasasına yöneldiği bir gerçek. İkinci el araç piyasası ise kapalı bir kutu misali hangi araçtan ne çıkacağı belli olmuyor. İşte bu nedenle de 2. el araç alırken ince eleyip sık dokumak gerekiyor.

Tabi ki satın almak istediğimiz aracın kaportasına baktırmalı, fren, alt takım, içi, döşemeleri kontrol ettirmeliyiz. Hasar geçmişini ve km kaydını sorgulamalıyız vs ama belki de aracın en önemli parçası olan motorunu da asla ihmal etmememiz lazım.

Eski zamanlarda böyle bir imkan yoktu. Talip olunan araç tanıdık bir ustaya götürülürdü, usta araçla şöyle bir tur atar ve “bunu alın” ya da “bu yaramaz” derdi. Ama şimdilerde iş değişti, artık bilgisayarlı test merkezleri var ve aracın beyni diye tabir edilen ecu bağlantısı ile incik boncuk ne varsa görülebiliyor. Motor için de yine bir takım ölçümlerden sonra “bu arabanın motor performansı %85” gibisinden bir değer verilebiliyor. İşte tam da bu noktada alıcının kafasında “acaba bu araba alınır mı”  sorusu geliyor.

 

Kimi insanlar verilen bu yüzdelik değerin %90 altında çıkması halinde aracı almaktan direk vazgeçerken kimileri ise sonucun %75’e kadar olması halinde aracın alınabilir olduğunu düşünüyor.  Eğer aracın motorunda ciddi anlamda olumsuz bir durum yoksa, bujiler, buji kablosu, yağ filtresi ve bobinlerin değişimiyle birlikte aracın fabrika verilerine çok yakın sonuçlar almanın mümkün olduğunu ise unutmamanızda fayda var.

Yani araç motor yüzde şu rakama kadar çıkarsa alın deme şansımız elbette yok, ikinci el araç işi gerçekten kapalı bir kutu gibidir neyle karşılaşılacağı belli olmayabilir, aracın motoru %98 çıksa bile noterden eve dönerken motor arızası vermeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur.

Bu yüzdelik veriye takılmaktansa bakımları düzenli olarak yapılmış, hor kullanılmamış mümkünse kilometresi düşük bir araç almak mantıklı olabilir. Ama bütçe meselesi yüzünden istenilen özellikteki araç alınamıyorsa,  araç için en az 3000 tl olası bir masraf bütçesi ayırabiliyorsanız en kötü ihtimal sıfırdan motor yaptırırım diyebiliyorsanız düşük motor yüzdesine sahip ya da yüksek km araç almanızda bir sakınca yok ancak aynen düşük km ya da yüksek motor yüzdesine sahip araçlarda olduğu gibi her an herşeye hazır olmak gerekiyor.

Hem boyasız hem kazasız hem de km düşük, hem kaliteli hem de ucuz bir araba almak herkesin hayali. Umarım herkes hayaline kavuşur.

Etiketler : ,

Benzer Yazılar

2. el araç satın alırken uygulanması gereken çok çok çok fazla detay vardır. Bunların neler olduğuna ara ara yer veriyoruz. Bu kez ana hatları ile bu konuya değişeceğiz. Ana hatları olarak ele aldığımızda Birinci kuralımız; 5064’e mesaj çekeceğiz aracın şase numarasını; ‘Hasar S şasi numarası’ yazacağ...
bmw e 39
BMW E39 kasa kodlu seri, 1995'ten 2004'e kadar üretilen ve satılan dördüncü nesil BMW 5 Serisi'dir. E39 serisi, 2003 yılında E60 kasa kodlu 5 Serisi ile yenilenmiş ve üretimine son verilmiştir. Bizde bu yazımızda e39 kasa Bmw sahibi olmak isteyenlere tavsiyelerde bulunacağız. Biliyoruz harika bir araba, evet gerçekt...
whatsapp logosu
İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte, insanoğlu gün geçtikçe bu nimeti kullanma konusunda her geçen gün ustalaşıyor. Mesela whatsapp grupları olumlu yönde kullanıldığı takdirde "hayat kurtaran" sıfatını fazlasıyla hakediyor. Mesela birazdan linkini paylaşacağımız whatsapp grubu için konuşalım; mesela y...

Yorumlar