Kiisel Site

Dünyanın en değerleri markaları teknolojiden

20 Şubat 2013 | Yazar: Semih Samyürek | Henüz yorum yapılmamış | 2.769 Görüntülenme

 

apple-vs-samsung

 

Globalleşme, dünya üzerindeki şirketlerin inanılmaz oranda büyümesinin yolunu açtığından beri dünyadaki dengeler gözle görünmeyen biçimde yavaş yavaş değişmeye başladı. ABD’nin 2003’teki Irak işgali ve Nato’nın Libya müdahalesi ”petrol” adına yapılan en bilindik müdahalelerdi. Dünyanın kaderi adına yorum yapan bir çok insan, savaşların ekonomik çıkarlar üzerinden, günümüzde de özellikle petrol gibi yeraltı kaynakları yüzünden çıktığını söyler. Bu söylenenler elbette doğrudur. Ancak son yıllarda en çok atak içinde olan sektör ne ağır sanayi, ne de yeraltı kaynak şirketleri. Artık pastanın en büyük diliminin mutlak bir sahibi var: teknoloji.

Dünyanın en değerleri markaları teknolojiden dedik. Listenin ilk sırasında 87,3 milyar dolarlık değeriyle Apple var. İkinci Samsung’un değeri ise 59 milyar dolar. Üçüncü sıradaki Google ise servetini 52 milyar dolara getirmiş durumda. Görüldüğü gibi en değerli markaların zirvesinde teknoloji var.

Peki bu bize ne anlatıyor? Benim ilk dikkatimi çeken listenin zirvesini hiç bir petrol ve ya savaş sanayisi şirketinin zorlamamış olması. Bu elbette dünyada savaşın hala egemen olmadığını göstermiyor. Ancak yazımın başında dediğim gibi, dengeler yavaş yavaş değişiyor ve bunun farkına varabilmemiz önemli çünkü dünyayı döndüren şey para! Ve para neredeyse, savaş da orada.

Ayrıca listenin ilk 30 sırasında bir çok telekominikasyon şirketinin olduğunu da hatırlatalım. Peki inanılmaz rakamlarla büyüten bu teknoloji sektörünün sonu ne olacak? Dediğim gibi, petrol sadece savaş getirdi; teknolojinin getireceği bir savaş şimdilik yakın bir ihtimal gibi durmasa da konuyu yakından takip edenler bilir, Apple ve Samsung zaten resmen savaşta. Bu savaş sadece ”şimdilik” masum insanların canını alan kurşunlara dönüşmüş değil o kadar.

Dünyanın dengeleri tekrar değişmeye başladı. Tıpkı en son 1970’lerde olduğu gibi. Bu nedenle eğer dünyanın kaderini takip etmek ve kendi ülkemizin, kendi insanımızın da kaderini ellerimizde tutmak istiyorsak, dünyada neler olup bittiğine biraz daha yakından bakmamız gerekiyor.

Benzer Yazılar

Apple tarafından yeni tanıtılan Airpods Max adlı ürünü uzunca bir süre dinleme fırsatı olan bir kullanıcının düşüncelerini, bu ürünü almaya niyetlenen ya da sadece ürünü merak eden kişilere bir rehber olması açısından yayınlamaya değer bulduk buyrun; Düşüncelerim;1- Fiyat Pahalı. Amerika için bile...
Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımızda sizlere Payza hesabınızı nasıl doğrulayacağınızdan bahsedeceğim. Öncelikle adını ilk kez duyanlar için Payza'nın ne olduğunu açıklayım. Payza; Ülkemizde paypal deaktif olmasından sonra sıklıkla kullanılan bir ödeme yöntemidir, online hesaptır. İnsanlar çok basit bir ...
Son dönemde gurur kaynağı kurumlarımızdan TÜBİTAK'ında bu tür bir manyetik silah üzerinde çalışmalar yaptığını belirtelim ve manyetik silahların çalışma sistemi üzerine bir açıklama da bulunalım; Geçirgen iki paralel ray üzerinde elektromanyetik etki (Bir raydan çıkan elektrik mermi üzerinden geçerek diğ...

Yorumlar