Kiisel Site

E39 – Bmw 5 Serisi Nasıldır? Alınır mı?

30 Kasım 2020 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 503 Görüntülenme

BMW E39 kasa kodlu seri, 1995’ten 2004’e kadar üretilen ve satılan dördüncü nesil BMW 5 Serisi’dir. E39 serisi, 2003 yılında E60 kasa kodlu 5 Serisi ile yenilenmiş ve üretimine son verilmiştir.

Bizde bu yazımızda e39 kasa Bmw sahibi olmak isteyenlere tavsiyelerde bulunacağız.

Biliyoruz harika bir araba, evet gerçektende öyle. Yani 2000’li yıllarda bu arabalar nasıl üretilmiş diyorsunuz. Türk insanı Şahin,Doğan ve Broadway’lere binerken Almanlar bunu üretmiş, satmış ve binmişler. Bizim insanımız basit araçlarda can verirken elin adamı bu araçlarla zevk-i sefa etmiş. İnsan gerçekten hayret ediyor.

Bu e39’lar öylesine kaliteli bir araba ki; ne hızı, ne virajı, ne de kasisi hissettirmiyor. Ve çok sessiz. Araçta öyle bir yalıtım var ki içeride çok sessiz bir ortam var. Titreşimde yok denecek kadar az.

Bu araçlardan almak isteyenler için ise kişiden kişiye değişmekle birlikte bizim önerimiz; 2001 model üzeri olanlarına bakmaları yönünde, çünkü 2001 üzeri olanlarda daha yeni nesil bir motor olan (M54B22 – Çift vanos) var. 170 beygir olan bu motor haliyle 150 beygir olana göre daha verimli ve daha performanslı. Aslında motor seçeneği 2000 yılının ikinci yarısından itibaren değişiyor ama anlamak zor bu nedenle 2001 model ve üzerini tavsiye ediyoruzki, yeni nesik motorda garanti olsun. 

İçinize sinen arabayı bulduğunuzda ilk işin motor kaputunu açıp motor üstüne bakmak olsun. Bunlarda ve e46 larda kronik bir problem yağ kaçağıdır. Kaçak genelde motor üst kapağının altındaki contadan yapar.

İçinize sinen araba dedik ama her arabada içinize sinmesin. Mümkünse çok el değiştirmemiş bir araç olsun. Aracın sahibi ve sahibinin mesleği, geliri, karakteri araç hakkında ipuçları verebilir. Bakımlısını almak lazımdır. Heryeri ile oynanmamış olanını almak lazımdır.

Eğer yağ kaçağı varsa sıvı conta falan kurtarmıyor. Yağ eksiltmesinin dışında çok büyük problem değil ama motoru zorladığınızda arabanın içine yanık bir koku veriyor. Makul miktarda kaçak problem değil fazla bir kaçak varsa sıkıntı. Düzeltilmesi yaklaşık 3 – 4 bin TL’leri bile bulabilir.

Mümkünse bulduğunuz arabanın iç döşemeleri deri olsun ve sunroofu mutlaka olsun. Satarken daha kolay satarsınız. Deri koltukta da yok döşemme ıslandı, kirlendi bilmem ne gibi dertler olmuyor. Sunroof ise hiç açıp kullanmayacak olsanız bile kabinin içine müthiş bir ferahlık veriyor. 

İç döşemelerine çok dikkat edin. Genelde yıpranmış döşemelere değişik bir kimyasal sıkıyorlar aşınmalar falan düzeliyor hatta yeni gibi gözüküyor ama kısa süre sonra etkisini kaybedebiliyor. 

Sunroof motorunu ve lastiklerini kontrol edin. Efsane pahalı şeyler bu parçalar.  Klima da aynı şekilde, kesinlikle kontrol edilmeli. Dijital klima var bunlarda eğer arızalı ise yok gazdanmış yok kaçak varmış vs inanmayın, iyice araştırın. Gazdan olsa sahibi çoktan yaptırırdı. Çalışmıyorsa muhtemelen karttandır. Yenisini bulmanız çok zor. Klimayı kullanamama gibi bir risk var yani. Aman dikkat.

Bagaj döşemesini kaldırın altına iyice bakın. Yedek lastiğin oraları falan. Kronik olarak belli serilerde çürüme olabiliyor. Yine bagaj kapağını açınca karşınıza çıkacak olan avandanlığın parçalarının eksik olup olmadığına bakın. Bazı türler, aracını satarken bu parçaları vermiyor. Çok ayıp. 

Yaşı itibari ile motor, şanzıman, klima vs gibi olası arızalar dışında efsane bir arabadır. Araba kullanırken zevk alırsınız. Kim ne derse desin, aklınıza koyduysanız alın. Yedek parça, tamiri bakımı vs eğer köyde yaşamıyorsanız aynı segmentte olan diğer arabalarla ortalama olarak aynı. 

Bana göre BMW’nin ürettiği en karakterli araçlardandır.

Temizini bulmak biraz zor, acele etmeyin. En iyisini en temizini bulmaya ve almaya çalışın.

Türkiye koşullarından dolayı (yol bozukluğu, kötü ve apaçi şoför, kötü yakıt, özensiz bakım) bu araçlar arıza vermeye başladığında 1-2 senede kendi ederi kadar masraf yaptırabilir. Mercedes motoru 1m km görür, bmw motoru ve şasesi sağlamdır en az 500k götürür efsaneleri bizim ülkemiz için geçerli değil açıkcası. Mesela araç otomatik şanzuman arızası verebilir, çevrenizde bu araçlardan anlayan usta da yoksa pahalıya patlayabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurmakta da fayda var.

Sonuç: temizi bulunur ve alınır.

Sağlıklı günler dilerim.

Etiketler : , ,

Benzer Yazılar

Çin'in Şanghay Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile 04:30'da açılır ve saat 11:00'da kapanır. Japonya'nın Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile saat 04:00'da açılıyor ve saat 10:00'da kapanıyor. Avustralya 03:00 - 09:00 Hong Kong 04:30 - 11:00 London Int. Fin. Futures and Options Ex. / LI...
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tavan fiyat uygulamasına ilişkin kararını verdi. Kurum tarafından hazırlanan genelge, sigortacılık sektörüne iletildi. Buna göre, kurul kararıyla, sigortalılar açısından priml...
2. el araç satın alırken uygulanması gereken çok çok çok fazla detay vardır. Bunların neler olduğuna ara ara yer veriyoruz. Bu kez ana hatları ile bu konuya değişeceğiz. Ana hatları olarak ele aldığımızda Birinci kuralımız; 5064’e mesaj çekeceğiz aracın şase numarasını; ‘Hasar S şasi numarası’ yazacağ...

Yorumlar