Kiisel Site

Filistin’deki Yahudi yerleşimleri

15 Ocak 2013 | Yazar: Semih Samyürek | Henüz yorum yapılmamış | 3.546 Görüntülenme

0,,6044117_1,00

 

 

Filistin toprakları üzerindeki yerleşim yerleri; bugün savaşın gölgesinde kalan ve zaman zaman gündeme gelse de yeterli önceliği bir türlü alamayan bir sorun.

Filistin toprakları üzerindeki yerleşim yerleri; 1967 Arap – İsrail savaşı ile birlikte ortaya çıkmıştır. O günden bugüne yaklaşık 600.000 Yahudi Doğu Kudüs ve Batı Şeria bölgelerinde yaşamaktadır. Bu kitle; birbirine ve İsrail’e yollarla bağlanmış 220’den fazla yerleşim bölgesinde ikamet etmektedir.

İsrail; bu yerleşim bölgelerini kurduğu toprakları; devlet arazisi ilanı, askeri-güvenlik ihtiyacı, genel kamu ihtiyaçları gibi bahanelerle elde etmektedir. Bu toprakların içinde Filistinli vatandaşların özel mülkiyetinde olan topraklar da mevcuttur ancak Filistinliler bu konuda herhangi bir şey yapamamaktadır. En fazla İsrail Mahkemelerine götürülen davalar olmakta ancak bu davalar da tahmin ettiğiniz gibi İsrailli yerleşimcilerin lehine sonuçlanmaktadır.

 

yerlesim1

 

 

Yerleşim yerleri arasındaki yollar; 2. İntifada dönemiyle birlikte Filistinliler’in kullanımına kapatılmıştır. Ayrıca; İsrail irtibat yolları açarken yolun iki tarafında kalan 75 metrelik araziye güvenlik gerekçesiyle el koymaktadır. Yolların Filistinliler’e yasak olması nedeniyle, yolun bir tarafında yaşayan insanların diğer tarafa geçmeleri neredeyse imkansız hale geçmiştir. Şehir merkeziyle arasından yol geçen bir çok köyde insanlar adeta ölüme terkedilmiş vaziyette çok güç şartlar altında yaşamaktadırlar.

 

yerlesim3

 

İsrail; Batı Şeria’daki su kaynaklarını da kontrol altında tutmaktadır. Batı Şeria’da çıkarılan suyun %80’ini Yahudi yerleşimciler kullanmaktadır. Yeni su kuyusu açmak isteyen Filistinliler’in önüne ise Oslo Antlaşmalarıyla oluşturulan Ortak Su Komitesi (JWC) engeli çıkmaktadır. Yani Filistinliler; İsrail’in oluru olmadan kendi topraklarında su kuyusu açamamaktadır.

Yolları ve su kaynaklarını kontrol eden İsrail fiiliyatta Batı Şeria’ya resmen hakim konumdadır.

Bu yerleşimlerin kurulmasındaki en önemli rol ise Yeşa Konseyine aittir. Pek adı duyulmayan bu kuruluş; Bir çok bölgeyi finanse etmekte, yurt dışındaki lobi faaliyetlerini yönetmekte ve İsrailde yaşayan ciddi bir kitleyi etkisi altında tutabilmektedir.

Sonuç olarak; İsrail’in yerleşim yerleri politikası, Filistin ve İsrail arasındaki barışı imkansız kılmaktadır. Ayrıca İsrail, bu politikalarını gerçekleştirirken İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini, Dördüncü Cenevre Sözleşmesini, BM Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul kararlarını da çiğnemektedir. İsrail, tüm bu aymazlıklarına ise batı ülkelerinden gördüğü büyük destek sayesinde devam etmektedir.

Tüm bunların ışığında söyleyebiliriz ki; Filistin sorunu üzerine ABD ve Batı emperyalistleriyle herhangi bir konuda işbirliği yapmak, stratejik ortaklıklar geliştirmek, Filistin halkına ihanet etmek demektir.

Benzer Yazılar

Tango 1 Never Dies Ne Demektir ? Pek çok havacılık sitesinde ve havacılık savaş oyunlarında Türk üyeler gerek kullanıcı adlarında gerekse imzalarında Tango 1 Never Dies yazarlar.Peki nedir bu Tango 1 Never Dies ? Geçmiş yıllarda ABD'de düzenlenen Red Flag Tatbikatı'na Türkiye'den Kurt Filo katılıyor.Tatbikat 2 a...
Model European Union, Strazburg, 2014 Değerli arkadaşlar, Avrupa Birliği Komisyonu ve Parlamentosu desteğiyle 2007’den itibaren aralıksız olarak Bring Europeans Together Association (BETA) tarafından organize edilen “Model European Union (MEU), 2014”ün Avrupa çapındaki katılımcılarından biri de ben oldum. Program...
Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı… Bünyesinde İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı barındıran, yaşayan bir İmparatorluk… Ancak İmparatorluğun kuzeye açılan kapısı İskoçya adım adım bağımsızlığa gidiyor. 18 Eylül 2014 Perşembe günü yapılacak olan “Bağımsızlık Refera...

Yorumlar