Kiisel Site

Genç Diplomatlar Yetişiyor!

13 Eylül 2014 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 4.490 Görüntülenme

İnsana olan yatırımın en iyi yatırım olduğu bilincinde kendini milletin çıkarlarına ve devletin bekasına adamış genç diplomatlar yetişiyor. Bilgili, donanımlı, duruş sahibi ve insan temelinde birleşmiş gençler ülkemizin her yanında günden güne artıyor.
İnsan yetiştirme konusunda ülkemizin gençlerine adeta bir kapı olan, lisans ve lisans sonrası dönemlerde bilgi birikimini gençlere aktarmak, düşündürmek ve geleceğe daha güvenli bakmalarını sağlamak amacıyla staj eğitimi, yaz ve kış okullarıyla ‘’Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’’ bu konuda görev üstlenmiş bu gençlerin gelişimi yönünde çaba harcamaktadır.

Kısa adı SAM olan merkezimizi kısaca tanımak gerekirse: ‘’1995 yılında kanunla kurulmuş olup ve Mayıs 1995’ten sonra aktif olarak faaliyet gösteren bir düşünce kuruluşu ve araştırma merkezidir. Stratejik Araştırmalar Merkezi(SAM), Türk dış politikasında karar alma mekanizmalarında görev yapanlarla ilgili konularda bilimsel ve entelektüel danışmanlık ve geleceğe yönelik bir perspektif sağlamak amacıyla kurulmuştur.’’

Stratejik Araştırmalar Merkezi(SAM), son ağırladığı stajyerleri oldukça aktif oldular ve 15 gün süre içerisine epey faaliyet sığdırdılar araştırma ve güncel medya sunumları hazırlamanın yanında kurum içi ve dışında birçok organizasyonda buluştular.
Kendi içlerinde harikulade bir birliktelik sağlamakla birlikte yıllardan beri tanışıyormuş gibi gelecek adına harekete geçmekte ise geri kalmadılar. SAM bünyesinde staj yapanlara ulaşmayı, birlikte çalışabilmeyi ilk amaç olarak belirleyen gençler SAM Başkanı Prof. Dr. Ali Resul USUL’den izin alarak harekete geçtiler. Facebook ve Twitter vasıtasıyla sosyal medya başta olmak üzere SAM’dan yolu geçenlere önümüzdeki süreçte mail, mesaj vs. yollarla ulaşmayı deneyeceklerini ve Ankara’da gençliği geleceğiyle buluşturacak bir sempozyumla ise süreci devamlı hale getirmek istediklerini belirten gençlerin aralarındaki birlik duygusu gerçekten takdire şayan bir örnek olarak bize geleceğimiz adına umut veriyor.

Eski Dışişleri Bakanımız ve ‘’Yeni Türkiye’’ Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun kendi bölümlerinden mezun olması heyecanlarını bir kat daha arttırmış ve çıktıkları yolda Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunsalar dahi gönüllerini birleştirmenin verdiği azimle ve kararlılıkla yürüyeceklerini mesafelerin yalnızca gönülleri ayrı olan, amaçları farklı insanlar arasında bir problem teşkil ettiğini dile getiriyorlar.

Bizlerde Türkiye’nin gençlere ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bunun ötesinde bir diplomasi ordusuna ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Gençlerimize çıktıkları yolda başarılar diliyor ve onları sizlerle paylaşmaktan, tanıtmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Ayrıca onlara bu fırsatı tanıyan SAM ekibine minnettar olduğumuzu belirtmeden edemiyoruz.

Her fırsatta gençlere güvendiğini belirtmenin yalnız başına yakıtı olmayan bir arabayı andırdığını aynı zamanda fırsat tanımak gerektiğinin altını bir daha çiziyoruz.

10695058_722310547818645_804823085_n

Benzer Yazılar

Apple ürünlerinden iphone ve ipad kullanıcısı olup ta güç butonu çalışmayan ve cihazını kapatamayan ya da yeniden başlatamayanlar vardır. Aslında bu işlemleri yapabilmek geçtiğimiz günlerde gelen iOS 11 güncellemesi ile birlikte çok basitleşti. Eğer sizinde güç tuşunuz çalışmıyorsa iOS 11'in sunduğu bu yenil...
27 ve 29 Mayıs 2016 tarihlerinde Resmi Gazetede yayınlanan yeni Bakan Yardımcıları: -Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ersoy -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Ali Çelik -Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Yegin -Gümrük ve Ticaret Bakan...
PKK mı IŞİD mi? 1- PKK’nın toplam 5 bin kadar silahlı teröristi var ve bu sayıya 40 yılda ulaştı. Oysa IŞİD, 2 yılda en az 50 bin silahlı militan elde edebildi. 2- PKK silahlarını Batılı devletlerden aldı. IŞİD silahlarını Irak ve Suriye Ordusu’na saldırarak kendisi ele geçirdi. 3- PKK parasını Bat...

Yorumlar