Kiisel Site

Güneşi bekleyen geceler..

31 Ocak 2013 | Yazar: Durmuşoğlu | 3 Yorum Yapılmış | 5.243 GörüntülenmeGüneşi bekleyen gece Bizim gecemizi aydınlatacak güneşte hangi bilinmez tepelerin ardından doğar kim bilir? Sabırla beklediğimiz sevdalarımız, gelecek planlarımız, ideallerimiz ve varoluş gayemizin bizi içinde bulundurduğu vuslat ne zaman son bulur..

Sahi nedir sizin gaye-i hayaliniz? Ne için yaşıyorsunuz yahut? Ne için üzülüyor? Ne için çile çektiğinizi sanıyorsunuz ya da… 

Ne için yaşıyoruzdan başlayalım isterseniz.. Ne için yaşadığımızı sorgulamak için kendimize şu sözü öğretmeliyiz diye düşünüyorum: ‘’ Cahiller cennetten yer beğenirken alimler son nefes için yaşıyorlardı.’’ ne kadar kıymetli bir söz değil mi.. Hep bir şeylere sahip olmak, hep bir yerlere gelmek için bir mücadele içerisindeyiz ve ahiret için hiçbir şey yapmazken dahi biz ‘’iyi insanlar’’ olduğumuz için Cennetten yer beğenmeyi ihmal etmiyoruz ne hikmetse…

İyi insan olmanın ölçüsü nedir hiç düşündük mü? Son nefes için yaşamalı mıyız acaba diye kendi içimizde şöyle bir murakabe yapabildiğimize göre, ne için yaşadığımıza gelebiliriz.. Aslında her gün üzerinde yürüdüğümüz toprağın bir gün altına girmek için yaşıyoruz. Yaşıyoruz yaşamasına da o toprağın altına nasıl gireceğimizi unutuyoruz.

Dünya telaşı gençlikte başlıyor. Kurtlar sofrası bilincine varıp o sofradan kurtları kovalayıp kuzu kuzu oturmak değil amacımızda hangimizin dişinin daha keskin olduğunu göstermek maalesef. Her gün ama her gün çeşitli yerlerde mekanlarda, zamanlarda devlet kurup devlet yıkan, kendi ideolojilerini Dünya’ya egemen kılmak isteyip bir dava uğrunda birleştiklerini sanan gençler zamanla koltuk kapma yarışına giriyorlar maalesef. Kim kimi yerse kim kimi yerinden ederse artık. Daha 17-18 yaşlarında başlıyor husumet beraberinde getirdiği ise koca bir ömürde yalnızca hasmane bir tutum içerisinde aman o olmasın, aman o gelmesin duruşu..
Samimiyetten her gün uzaklaşan körpe beyinler bilgiden önce kendilerini bir santranç tahtasının üzerine bir piyon gibi koyup yalnızca stratejik zeka olarak geliştiriyorlar kendilerini..

Akif’in Asım’ı bu mu dersiniz?

Geceler bu bilinç ve şuurla hiçbir zaman aydınlığa kavuşur mu dersiniz? Yalancı güneşler aydınlatmak yerine buhran içinde olan kalpleri yakar kavurur.

Çok geç demek için dahi çok geç olmadan dönüp bir bakmak lazım neslimize, ceddimize… Bizi böyle birbirimize düşman edip dava kelimesini dillere pelesenk etmekten uzak durmalı, kendimize gerçek bir dava edinmeliyiz. İşte o vakit güneşi bekleyen geceler huzur için de bizleri ve iç dünyamızı hakkıyla aydınlatacaktır.

Yanlış sevdalara üzülmekten, yanlış gayeleri kendimize hayal etmekten sıyrıldık mı işte orda bitecek karanlık. Kararlı olup dikleşmeden dik yürüdüğümüz, ‘’BEN’’ demekten sıyrıldığımız vakit.

Kendimize bir yol gösterici olarak almamız gereken bellidir fakat Muhyiddîn ibni Arabî der ki: ‘’Mürşidi olmayanın mürşidi şeytandır.’’ kuzu misali keskin dişli kurtlara aldanmamak için bir yere bağlı olmamız şarttır. Bugün bu konularda özellikle biz gençlere yardımcı olan bir çok dernek, vakıf, camia, cemiyet, cemaat hatta parti bazlı oluşumlarda vardır. Fakat nereye gidersek gidelim geceler gündüzlere hayırlı bir şekilde varsın istiyorsak eğer niyetimiz hayır olmalı ki akıbetimizde hayır olsun.

Güneşi ilk evvel kendi kalplerine doğuranlardan ve yalan dünyanın yalan tebessümlerine aldanmayanlardan olmamız dileğiyle.

Benzer Yazılar

Alexa değeri siteler için önemli bir değerdir. Bir sitenin alexa değeri o site hakkında bize birçok bilgi verebilir. Mesela bir alışveriş sitesinden alışveriş yapacağız fakat sitenin güvenilir olup olmadığından emin değiliz. Hemen sitenin alexa değerini kontrol ederek bu alışveriş sitesinin güvenilirliği konusund...
Derindefter.com sitesi olarak yayın hayatımıza başlamış bulunuyoruz. Sayfalarımız daima güncel ve özgün olarak siz değerli ziyaretçilerimizin hizmetinde olacaktır. Konularımıza öneri, eleştiri, şikayet ve teşekkürlerinizi yorum olarak eklerseniz seviniriz. Site yönetimi ile iletişim kurabilmek için şu anlık sadec...

Yorumlar

  1. Ahmet dedi ki:

    Teşekkür ederim kardeşim bir kardeşimin dediği gibi ”yüreklerin tellerine dokunabilmişsek” ne mutlu..

  2. swen goran dedi ki:

    ne yazıyorsun buraya böyle sanki yazdıklarını yaşıyormuşsun gibi seni tanıyor mu herkes burada bi özgeçmişini amaçlarını naptığını yaz bakayım?

  3. Umut dedi ki:

    @swen goran merhaba, yazarımızın özgeçmişi sayfalarımızda mevcuttur. bir ya da bir kaç sayfa geriye dönerek ulaşabilirsiniz..