Kiisel Site

Hugo Chavez’in Venezuella’sı

6 Mart 2013 | Yazar: Semih Samyürek | Henüz yorum yapılmamış | 3.649 Görüntülenme
chavez
Venezuella’da, Hugo Chavez’in Bolivarcı devriminden sonra yoksulluk oranı %54 oranında düştü
Venezuella, Chavez’de önce hepimizin aklında fakir ve açlıkla mücadele eden bir ülke görünümündeydi. Ancak Chavez’le birlikte işler değişmeye başladı.
Ekim 2012 seçimlerinde tüm muhalefetin oluşturduğu koalisyona ve kanser hastalığına rağmen Chavez, %12’lik farkla seçimi kazandı. Bu başarının en önemli nedeni kuşkusuz Venezuella’nın Chavez’den sonra yaşadığı büyük değişim. Venezuella son 10 yılda sosyal harcamalarını %60 oranında (774 milyar dolar) arttırdı. Güzel ülkemizde ise durum pek iç açıcı değil. Devletimiz 2012’de GSYH’nın %13’ünü sosyal harcamalara ayırdı. Bu oran AB üyesi ülkelerde ortalama % 29’luk bir orana sahip.
Vezuella’nın sosyal harcamalarda bu kadar yüksek bir artış sağlamasının en önemli nedeni ise PDVSA ve diğer petrol şirketlerini bizim yaptığımızın tam tersi olarak kamulaştırması. Daha önce petroldan sağlanan gelir aristokrat burjuva sınıfı için harcanıyordu ancak Chavez’den sonra işler değişti. Sel yüzünden evlerini kaybeden insanlara bir buçuk yıl içinde 250 bin konut yapılması bunun en iyi göstergsi. Bizim güzel ülkemizde Van’da yaşanan depremden sonra insanların hala çadırlarda yaşadığını da buraya eklemek gerek diye düşünüyorum.
Venezuella’nın yaşadığı değişime biraz daha derinden bakacak olursak; Chavez’den önce emekli maaşı alan insanların sayısı 387 binden, günümüzde 2.1 milyona yükselmiştir. Emeklileri devletin üzerinde bir yük olarak görmeden de bazı işler başarılabiliyor sanırım.
Venezuella, dünyada insanların kendini en çok mutlu hissettiği 5. ülkedir. Venezuella, bu istatistikle Finlandiya’yı yakalamıştır ve bu oldukça kayda değer bir durumdur.
Venezuella’da şuan her 3 kişiden bir eğitim kurumda eğitim görmektedir. Ayrıca eğitim, anaokulundan üniversiteye kadar tamamen ücretsizdir.
1980 yılında gıdanın %90’ını ithal eden ülkede bu oran günümüzde %30’a düşmüştür. 5 milyon insan tamamen ücretsiz yemek yemektedir. Bunlar gibi bir çok önlem sonucunda 1998 yılında %21 olan yetersiz beslenme oranı, %5’e kadar düşmüştür.
Nüfusun %96’si temiz suya sahip. Ülkemizde musluktan su içme oranıı düşünürsek bu istatistik daha iyi anlaşılacaktır.
Chavez’den önceki hükümetler 40 yılda 5 bin klinik inşa ederken, son 10 yılda 13 bin klinik inşa edilmiştir.
Chavez’in yaratmaya çalıştığı sistemin en önemli özelliği ise insanların demokrasiye gerçek katılımların sağlanması. Diktatörlükle yaftalanan Chavez’in ülkesinde 30 bin komünal konsey bulunmaktadır. Bu konseyler, halkın sorunlarını ve sosyal ihtiyaçlarını belirliyor. Devlet de sosyal harcamalarını bu komünlerden çıkan kararlara göre yapıyor. Demokrasinin yalancı oy kullanmalardan ibaret olmadığının en güzel kanıtıdır bu komünler.
Kısacası Venezuella, Bugün öldüğü açıklanan Hugo Chavez’den sonra büyük bir değişim yaşamıştır. Temennim, herkesin insanca yaşayabileceği bir dünya için mücadele eden nice Hugo Chavez’lerin yaşamasıdır.
Kaynak: ( http://tankizilligimiz.blogspot.com/2013/03/hugo-chavezin-venezuellas.html )

Benzer Yazılar

Çin'in Şanghay Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile 04:30'da açılır ve saat 11:00'da kapanır. Japonya'nın Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile saat 04:00'da açılıyor ve saat 10:00'da kapanıyor. Avustralya 03:00 - 09:00 Hong Kong 04:30 - 11:00 London Int. Fin. Futures and Options Ex. / LI...
Apple ürünlerinden iphone ve ipad kullanıcısı olup ta güç butonu çalışmayan ve cihazını kapatamayan ya da yeniden başlatamayanlar vardır. Aslında bu işlemleri yapabilmek geçtiğimiz günlerde gelen iOS 11 güncellemesi ile birlikte çok basitleşti. Eğer sizinde güç tuşunuz çalışmıyorsa iOS 11'in sunduğu bu yenil...
Son günlerde internet üzerinde bir Bitcoin tartışması aldı yürüdü, tabii bugün itibariyle 1 BTC = 2000 Dolar olduğu için Bitcoin'e yatırım yapmak çok zor bir karar ve bu karar zor olduğu kadar da riskli. Alternatif coinlere bir ilgi var. Aşağıdaki anlatım ile uzun süredir kullandığım siteden nasıl Coin alırsını...

Yorumlar