Kiisel Site

İmf ye Ne Kadar Borcumuz Kaldı?

2 Şubat 2013 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 3.145 Görüntülenme

Milyar dolarlardan milyon dolarlara uzanan imf borcu yolculuğumuz..

Uzun süredir bir yolculuktaydık, ister faiz yolculuğu deyin isterseniz başka bir şey  sonunda bu yolculuk bitiyor. İmf ye olan borcumuz sadece 860 Milyon $. On yıl öncesine baktığımız zaman 2002 yılından bu yana  ise IMF’ den  tamı tamına 50 Milyar $ borç almışız. Toplam ne kadar geri ödeme yaptık bunu bilemiyorum.

Başbakanımızın açıklamasına göre 2013 yılı Mayıs ayı içinde  IMF*  borcumuzu tamamen bitiriyoruz.

Zamanında yapılan hatalar sonucunda ülke iflasın eşiğine gelmiş, her kriz çıktığında ve kriz sonrasında IMF direterek para vermiş ya da bir gidip direterek para istemişiz.

Kriz kriz diyoruz da peki nedir bu kriz, ve krizler nasıl oluşur? Özetlemek gerekirse herhangi bir ülkede kriz planı hazırlanır ve finansal manipülasyon uygulanır, uygulamaya geçilen ülkede güvensizlik duygusu topluma aşılanır, para değerlerinde de normal olmayan gelişmeler gözlenir. Ülke ekonomisi devamlı olarak parayla döndüğü için, toplumda yaygın olan güvensizliğin bir sonucu olarak para artık eskisi gibi akmamaya başlar ve sistem kısa süre içinde kitlenir kalır.

Bu tabloyu ülke olarak bir çok kez kısa ve uzun dönemlerde yaşamışlığımız mevcuttur. Umarım bundan sonra yaşamayız. Krizi yaşadığımız dönemlerde yukarıda bahsettiğim gibi para akışının durması ya da aşırı yavaşlaması söz konusu. Tahmin ettiğiniz gibi krizi sonlandırmak için gerekli olan şeyde bunun tam tersi, yani para akışını yeniden tesis etmek, para akışını hızlandırmaktır. Eğer elde avuçta birşey yoksa, krizi kendi imkanlarınız ile sonlandıramıyorsanız ya da etkisini azaltamıyorsanız yapmanız gereken şey mecburen ülke dışı kaynaklara yönelmek ve borç almaktır.

Gidip kapı kapı gezmenize de gerek yok, böyle durumlarda onlar sizin kapınıza gelirler ve “sizde kriz var, bizden faizle borç para almadan bu krizden kurtulamazsınız derler” ve sizde tamam deyip borç alırsanız ülkenizde kriz geçici olarak ya çözülür ya çözülmez ama ülkenin ekonomisi bir süre yabancıların elinde oyuncak olur, ekonomi artık ağır faiz yükü altındadır, ne derlerse yapmak zorundasınızdır ve rehinli bir araba gibi satmak isteseniz satamazsınız, kendi malınız üzerinde bir yaptırımınız yoktur. Rehni kim koyduysa, mal üzerinde söz sahibi de odur.

Şimdilerde kriz v.b kelimelere biraz uzağız çünkü eskisi gibi değil gidişatımız. IMF ye olan borcumuzun bitmek üzere olması bende bir gururlanmaya sebep oldu. Tahmin edemiyorum ki, borcumuz olan 860 Milyon$ ın tamamen ödenip borç bittikten sonra nasıl bir ruh hali içinde olacağım..

*IMF = International Monetary Fund = Uluslararası Para Fonu

 

Benzer Yazılar

Çin'in Şanghay Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile 04:30'da açılır ve saat 11:00'da kapanır. Japonya'nın Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile saat 04:00'da açılıyor ve saat 10:00'da kapanıyor. Avustralya 03:00 - 09:00 Hong Kong 04:30 - 11:00 London Int. Fin. Futures and Options Ex. / LI...
Apple ürünlerinden iphone ve ipad kullanıcısı olup ta güç butonu çalışmayan ve cihazını kapatamayan ya da yeniden başlatamayanlar vardır. Aslında bu işlemleri yapabilmek geçtiğimiz günlerde gelen iOS 11 güncellemesi ile birlikte çok basitleşti. Eğer sizinde güç tuşunuz çalışmıyorsa iOS 11'in sunduğu bu yenil...
Son günlerde internet üzerinde bir Bitcoin tartışması aldı yürüdü, tabii bugün itibariyle 1 BTC = 2000 Dolar olduğu için Bitcoin'e yatırım yapmak çok zor bir karar ve bu karar zor olduğu kadar da riskli. Alternatif coinlere bir ilgi var. Aşağıdaki anlatım ile uzun süredir kullandığım siteden nasıl Coin alırsını...

Yorumlar