Kiisel Site

İnternet Neden Yavaşlatılıyor?

22 Mart 2016 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 10.312 Görüntülenme

Terörle mücadelenin buram buram devam ettiği son dönemde köşeye sıkışan terör örgütleri ne yapacaklarını şaşırdı. Devletin kökünü kazımakta son derece kararlı olduğu bu örgütler de devleti köşeye sıkıştırma maksadı ile bombalı araç, canlı bomba ve yola bomba döşeme gibi her türlü çirkefliği caiz görmekte ve zaman, mekan gibi kavramlar umurlarında olmaksızın saldırmaktalar.

Eğer ortada bir ülke var ise bu ülkede devlet dışında elinde silah olan hiçbir kurum ya da kuruluş bulunamaz, eğer bulunduruyor ise zaten terör örgütüdür.

Malumunuz ülkemizde son dönemde birçok bombalı eyleme tanık olduk, Suruç’ta, Diyarbakır’da, Ankara’da birkaç kez ve son olarak İstanbul’da bombalar patladı.

Baktığımız zaman Ankara’daki bombalar akşam mesai bitim saatlerinde yani trafiğin yoğun olduğu zamanlarda patlatıldı. İstanbul’daki ise sabah saatlerinde patlatıldı. İstanbul’da patlatılan bombanın zamanlaması sabah saatleri olunca bir kesim bunu şu şekilde yorumladı.

-“Acaba bombacı acemi miydi?”

-“Acaba hedef başka bir yerdi de yanlışlıkla mı patlatıldı”

-“Niçin sabah kimselerin olmadığı saatte patlatsınlar ki”

Bu ve bunlar gibi çok yorum yapıldı fakat;

Terörün amacı zaten halk arasında korku ve panik oluşturmak ise bunu başarma konusunda büyük ilerleme sağladılar. Ankara’da akşam saatlerinde yapılan saldırı arkasından İstanbul’da sabah saatlerinde yapılan saldırı sonrasında, insanlar şu şekilde düşünmek zorunda kaldılar;

-“Bombaların nerede ve ne zaman patlayacağı belli değil”

-“Akşam ya da sabah saatleri demiyorlar, istedikleri yerde istedikleri zaman patlatabiliyorlar”

-“Akşam ve sabah patlatabiliyorlarsa öğle saatlerinde de patlatabilirler”

gibi düşünceler oluştu toplumda. Olaya bu bakımdan yaklaşınca; terör amacına yaklaşmış oldu(ulaştı demek istemiyorum, hiçbir zaman ulaşamayacak).

Bir dostumun anlattığına göre evinin balkonunda kahvesini yudumlarken, yoldan geçen bir kişi, içtiği sodanın boş şişesini metal çöp kutusuna atıyor ve cam ile metalin ani buluşması karşısında ortalamanın biraz üzerinde bir ses duyuluyor ve balkondaki dostum; “acaba bir şey mi oldu” diyerek ani bir panik yaşıyor.

Şimdi arkadaşlar her saldırı sonrası özellikle sosyal medyanın yavaşlatılması ve hatta erişimin neredeyse imkansız hale getirilmesi konusu çok tartışılıyor. Ben size olayın başka bir tarafını göstermek istiyorum.

İnternet kullanımında çok aktif olmamızın yanı sıra, sanalda gördüğümüz her şeyi gerçek zannetme noktasında da çok başarılı olduğumuzu söylemek istiyorum. Şimdiye kadar neler neler paylaşılmadı ki sosyal medyada…

Her paylaşımın engellilere 1 TL kazandırdığından tutunda hiç olmayan başbakanlık ve mit ortak genelgelerine kadar çok sahte şeyler paylaştık toplum olarak ve paylaşmanın yanı sıra bunlara maalesef inandık.

Düşünün ki, İstiklal Caddesi’nde ki saldırı sonrası sosyal medyada insanlar örgütlense bu örgütlenmeyi kötü niyetli kişiler organize etse, mesela “bu şerefsizlere inat taksimde teröre lanet gösterileri düzenleyeceğiz” diye bir akım oluşturulsa ben inanıyorum ki binlerce saf, temiz insanımız akın akın Taksim’e gidecektir. İşte bu gösteri sırasında yeni bombalar patlayabilir. Bunun önüne geçmek için sosyal medyaya erişim yavaşlatılıyor.

İstiklal Caddesi’nde ki patlama sonrası, Nişantaşı’nda ikinci bir bomba patlatıldığı söylentisi ortalıkta dolaştı… Tabii ki bu da yalandı.

Bu tür paylaşım akınları başlatanların tamamı art niyetli olup, halkı korku ve panik haline sevk etme amacı taşımaktadırlar. Terörün amacına hizmet etmektedirler.

Böylesine yalanların oldukça popüler olduğu sosyal medya ortamlarına erişim toplumda infial uyandıracak olaylar sonrasında işte yukarıda saydığım nedenler sebebi ile yavaşlatılmakta ve erişim zorlaştırılmaktadır.

Son olarak hayatta olduğu gibi sanalda da her gördüğünüze inanmamanız temennisi ile, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Benzer Yazılar

Çin'in Şanghay Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile 04:30'da açılır ve saat 11:00'da kapanır. Japonya'nın Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile saat 04:00'da açılıyor ve saat 10:00'da kapanıyor. Avustralya 03:00 - 09:00 Hong Kong 04:30 - 11:00 London Int. Fin. Futures and Options Ex. / LI...
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tavan fiyat uygulamasına ilişkin kararını verdi. Kurum tarafından hazırlanan genelge, sigortacılık sektörüne iletildi. Buna göre, kurul kararıyla, sigortalılar açısından priml...
2. el araç satın alırken uygulanması gereken çok çok çok fazla detay vardır. Bunların neler olduğuna ara ara yer veriyoruz. Bu kez ana hatları ile bu konuya değişeceğiz. Ana hatları olarak ele aldığımızda Birinci kuralımız; 5064’e mesaj çekeceğiz aracın şase numarasını; ‘Hasar S şasi numarası’ yazacağ...

Yorumlar