Kiisel Site

Memurlara Sicil Affı Geliyor!

9 Ocak 2013 | Yazar: Umut | 4 Yorum Yapılmış | 8.634 Görüntülenme

memur Daha önce bir çok konuda devlet tarafından birçok konuda birçok vatandaş affedilmişti. Kimdi bunlar? Üniversite öğrencileri, devlete vergi borcu olanlar, prim borcu olanlar, 2b arazilerini işgal edenler v.s

 

Şimdi de aktif olarak çalışmakta olan memurlara ve eski memurlara sicil affı geliyor, devlet memurunu affediyor. Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında 1995 yılından bu yana memur sıfatı ile çalışanların sicilleri tertemiz olacak. Tabi ki bu af bütün disiplin cezalarını kapsamıyor, af dışında bırakılacak olan suç türleri şöyle; devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla basit veya nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar veya istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçları nedeniyle sürekli olarak görevleriyle ilişik kesilmesi.

 

Taslak kapsamında 1 Ocak 1995 tarihi başlangıç olarak esas alınacak ve 11 Eylül 2012 tarihi de bitiş tarihi olacak. Yani af bu iki tarih arasındaki 18 yıllık süreyi kapsayacak. Üst paragrafta belirttiğimiz hariç tutulacak cezalar dışında kalan cezaları alanlar, yani aftan yararlanmaya hak kazanacak olan tüm memurların aldıkları cezalar “bütün sonuçları ile” af edilecek.

Disiplin cezalarının bütün sonuçları ile affedilmesi” ne anlama geliyor? Disiplin cezaları uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemenin durdurulması ile memurluktan çıkarmaya kadar uzanıyor.

 

Tasarıya göre askerlere herhangi bir af yok. Aday memurlar, disiplin amirlerinin teklifi ile memuriyetten atılabiliyorlardı. Tasarı eğer yasalaşırsa bu olay da zorlaşacak. Aday memurun memuriyetten atılması eskisine göre daha güç olacak. Ayrıca kurumların disiplin kurulları ile yüksek disiplin kurullarında memurlar lehine bir takım iyileştirmeler yapılması da gündemde.

Benzer Yazılar

Apple ürünlerinden iphone ve ipad kullanıcısı olup ta güç butonu çalışmayan ve cihazını kapatamayan ya da yeniden başlatamayanlar vardır. Aslında bu işlemleri yapabilmek geçtiğimiz günlerde gelen iOS 11 güncellemesi ile birlikte çok basitleşti. Eğer sizinde güç tuşunuz çalışmıyorsa iOS 11'in sunduğu bu yenil...
PKK mı IŞİD mi? 1- PKK’nın toplam 5 bin kadar silahlı teröristi var ve bu sayıya 40 yılda ulaştı. Oysa IŞİD, 2 yılda en az 50 bin silahlı militan elde edebildi. 2- PKK silahlarını Batılı devletlerden aldı. IŞİD silahlarını Irak ve Suriye Ordusu’na saldırarak kendisi ele geçirdi. 3- PKK parasını Bat...
İnsana olan yatırımın en iyi yatırım olduğu bilincinde kendini milletin çıkarlarına ve devletin bekasına adamış genç diplomatlar yetişiyor. Bilgili, donanımlı, duruş sahibi ve insan temelinde birleşmiş gençler ülkemizin her yanında günden güne artıyor. İnsan yetiştirme konusunda ülkemizin gençlerine adeta bi...

Yorumlar

 1. misafir dedi ki:

  4455 sayılı 1999 disiplin affı: Disiplin affı ilgililere geçmiş sürelerle ilgili parasal yönden talep hakkı tanımaz.

  5525 sayılı 2005 disiplin affı:Disiplin affı ilgililere geçmiş sürelerle ilgili Disiplin affı ilgililere geçmiş sürelerle ilgili parasal yönden talep hakkı tanımaz.

  İki af yasası arasındaki farkı görmüşsünüzdür hrld.Çıkacak olan af kanunu da 2005 te çıkan af yasası ile aynı.Geçmiş sürelerle ilgili özlük haklarını vermiyor.Fakat 1999 da çıkan af yasasında özlük hakları da verilmişti.

 2. hakan dedi ki:

  Disiplin affına dair kanunun amacı adı üzerinde memurların almış olduğu disiplin cezalarını tüm sonuçları ile birlikte af etmektir.Disiplin cezasının affı sadece bilgisayar kayıtlarından silmek demek değildir.Memurlara bu cezadan dolayı kaybettiği geçmiş sürelerle ilgili hakları verilmelidir.Örneğin memur 16 aylık kıdem tenzili almış.Rütbe terfisi 16 ay gecikmiş.Eğer bu ceza affa uğradıysa memura 16 aylık rütbe terfi hakkı verilmelidir ki af kanunu amacına ulaşabilsin.

  • Umut dedi ki:

   Hakan bey merhaba,

   Taslakta geçen ibare, “tüm sonuçları ile af edilmesi” şeklinde bu da demek oluyor ki kıdem tenzili cezası da af kapsamında değerlendirilip af edilecek. Tabii şu an bahsettiğimiz şey bir taslak, zaman neyi getirir bilinmez.

 3. ferhat dedi ki:

  İnşaallah müstafi olanlarımızıda kapsar bu kanun tasarısı.