Kiisel Site

Mona Lisa’nın Sırrı

21 Şubat 2013 | Yazar: Semih Samyürek | Henüz yorum yapılmamış | 13.720 Görüntülenme

 

 

Mona Lisa,  dünyaca ünlü Italyan ressam Leonardo da Vinci’nin 15. YY’da çizdiği meshur resim, yüzyıllar sonra hala konusuluyor. Bunun nedeni de tablonun sırrının hala cozulememesi. Aslında tablonun sırrı çözüldü. Sadece bazıları olmayan sırları çözmeye çalışıyor. Bu yüzden biz kendi işimiz bakalım ve sadece bu muhteşem tabloya odaklanalım. Ve malum sorumuzu soralım, Mona Lisa’nın sırrı nedir?

Mona_Lisa

Mona Lisa’nın sırrı, altın orandır. Peki altın oran nedir? Altın oran, doğal varlıklarda kendiliğinden bulunan, yapay varlıklarda ise(Mona Lisa tablosu gibi) insanoğlu tarafından oluşturulan bir orandır. Bu oran, estetiğin temel taşıdır. Formülü ise oldukça göz kamaştırıdır. Hemen bir örnekle açıklayacak olursak; X uzunluğunda bir doğru parçasını (AB) öyle bir noktadan böleceğiz ki (C) küçük parçanın (AC) büyük parçaya (CB) olan oranı; büyük parçanın (CB) tüm doğruya (AB) olan oranına eşit olsun.

Yani, (AC) / (CB) = (CB) / (AB)

Altın oran özellikle insan vücudunun estetiğindeki en önemli bileşendir. İşte Mona Lisa, altın orana bire bir uygun çizilen ilk tablodur. Bu nedenle tablodaki kadın hiç bir resimde olmadığı kadar gerçektir.

Tabi tabloyu bu kadar meşhur yapan unsurlar bununla sınırlı değil. Mona Lisa’nın gözünde olduğu iddaa edilen L ve V harfleri, Mona Lisa’nın buğulu gülümsemesinin ardındaki gerçeğin, da Vinci’nin eliyle 40 – 50 katlık aşırı ince olan cam cilası sürmüş olması, Leonardo da Vinci’nin acaba otobiyografik bir resim çizip çizmediği (Leonardo da Vinci’nin asexüel olduğunu da bu noktada hatırlatmakta fayda var) gibi bir çok soru, bu tablonun meşhur olmasına katkı sağlıyor.

Son olarak, Mona Lisa’nın gerçek hayatta kim olduğu soruyu ise 2005 yılına kadar tam bir muamma idi. Ancak 2005 yılında Heidelberg Kütüphanesinde Agostino Vespucci’ye ait olan (kendisi o dönem yaşamış bir katiptir) bir not bulunmutur. Notta yazamları ise sizlere aynen aktarıyorum: “Prese Lionardo a fare per Francesco del Giocondo il ritratto di mona Lisa sua moglie” yani “Leonardo resmetmeyi üstlendi, tüccar Francesco del Giocondo için, onun eşi…” Buradan çıkan sonuç ise şudur: Mona Lisa; gerçek hayatta; tüccar Francesco del Giocondo’nun karısıdır. Elbette bu nottan sonra da Mona Lisa’nın kimliği üzerine tartışmalar tam olarak bitmemiştir ancak benim adıma bu tarz deliller ortaya çıkmadıktan sonra bunu tartışmanın bir manası yoktur.

 

Benzer Yazılar

Yorumlar