Kiisel Site

Munzur Vadisi’nde HES olmayacak!

21 Ocak 2013 | Yazar: Semih Samyürek | 3 Yorum Yapılmış | 4.477 Görüntülenme

files

Munzur Vadisi’ne yapılması planlanan HES Projesi mahkeme kararıyla iptal edildi. Tunceli’de halkın yoğun protestoları sonucu süreç mahkemeye taşınmıştı ve bugün projenin iptal edildiği açıklandı.

Alınan kararın bölge halkında büyük bir sevinç yarattığı belirtiliyor. Özellikle çevreye vereceği zararlardan dolayı bu projeye karşı çıkan Tuncelili’ler; diğer HESlerle de mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

Avukat Özgür Ulaş Kaplan; süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Avukat Kaplan; mahkemenin aldığı bu kadarla emsal oluşturacak bir karar aldığını söyledi.

HES projesinin ÇED onayı alınmadan planlandığını söyleyen Av. Kaplan; kararın iptalinde bunun önemli bir rol oynadığını da sözlerine ekledi.

Bugünden sonra diğer HES projeleri için nasıl kararları alınacak hep birlikte göreceğiz. Ancak bugünkü kararda önemli olan; Tunceli’de yaşayan insanların; kendi şehirleri üzerindeki söz söyleyebilme haklarının işe yaradığını gördük.

Benzer Yazılar

Apple ürünlerinden iphone ve ipad kullanıcısı olup ta güç butonu çalışmayan ve cihazını kapatamayan ya da yeniden başlatamayanlar vardır. Aslında bu işlemleri yapabilmek geçtiğimiz günlerde gelen iOS 11 güncellemesi ile birlikte çok basitleşti. Eğer sizinde güç tuşunuz çalışmıyorsa iOS 11'in sunduğu bu yenil...
PKK mı IŞİD mi? 1- PKK’nın toplam 5 bin kadar silahlı teröristi var ve bu sayıya 40 yılda ulaştı. Oysa IŞİD, 2 yılda en az 50 bin silahlı militan elde edebildi. 2- PKK silahlarını Batılı devletlerden aldı. IŞİD silahlarını Irak ve Suriye Ordusu’na saldırarak kendisi ele geçirdi. 3- PKK parasını Bat...
İnsana olan yatırımın en iyi yatırım olduğu bilincinde kendini milletin çıkarlarına ve devletin bekasına adamış genç diplomatlar yetişiyor. Bilgili, donanımlı, duruş sahibi ve insan temelinde birleşmiş gençler ülkemizin her yanında günden güne artıyor. İnsan yetiştirme konusunda ülkemizin gençlerine adeta bi...

Yorumlar

 1. Ibrahim dedi ki:

  Hes ler insan sagligina zararli mi? Ve haberde ismi gecen yore halkinin
  Teror orgutunun gecislerini engelleyecegi icin baraj istemedigi soyleniyor. Bu konuda ne dusunuyorsunuz?

  • Semih dedi ki:

   HES’ler çevreye; ekosisteme ve biyolojik dengeye son derece zararlı. Dolayısıyla insan sağlığına da zararlı. Sadece ”Haberde ismi geçen yöre halkı” değil milliyetçiliğiyle bilinen Trabzon, Rize gibi illerde de HESlere karşı geniş çaplı eylemler halk tarafından düzenlenmektedir. HES’lere karşı eylem yapan insanların içinde PKK’ye destek veren ve vermeyen insanlar mevcut olabilir bunu hiç birimiz bilemeyiz ancak HES karşıtı eylemlerin Karadeniz’de olduğu gibi Tunceli’de de çevre duyarlılığı açısından yaıldığını biliyoruz, görüyoruz.

   • gülay dedi ki:

    trabzon ce rize halkının protestoları hiçbir işe yaramıyo ne yazık ki manen zarara uğrattıkları yetmiyomuş gibi maddende zarar veriyolar.belediye başkanları ve muhtarlarla köylüler adına imzalar atılıyo inşaat bitene kadarda zarar gormüş 3-5 evi tamir yapıyolar 3-5 evide yıkıp yeniden yapıyolar oda kişinin maddi gücü olmalı biraz,inşaat bitincede sizi tanımıyorlar köy halkıda gittikçe çatlayan çatırdayan evlerinde oturmaya devam ediyor.doğuda buna cesaret edmezlerdi.