Kiisel Site

Nasıl İnfaz ve Koruma Memuru Olunur?

26 Ekim 2017 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 3.302 Görüntülenme

Herkese merhaba,

Devlet memuru olmak için önümüzde birçok seçenek bulunuyor;

Bunlardan en çok kullanılan 2 (iki) yöntem ise şunlar; Birincisi KPSS’ye ( Kamu personeli seçme sınavı) girerek yeterli bir puan alıp akabinde tercih yaparak merkezi atamalarda atanmak ve hemen ise başlamak… Keşke atanmak, memur olmak isteyen herkes güzel bir puan alabilse ve istediği yerde işe başlayabilse. Lakin her kurum ve işletmede olduğu gibi devlet kadroları da kısıtlı. Bu yüzden KPSS sınavlarından yüksek puan almak ve bunun yanında isteklilerin de yabancı dil öğrenerek, güncel konulara hakim olarak, temsil yeteneğini ilerleterek kendisi geliştirmesi çok önemli.

Geride bıraktığımız günlerde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Sözleşmeli İnfaz ve Koruma Memuru alımı için ilana çıktı. Baktığımız zaman şartlar neler;

En az 70 Kpss puanı.
En az lise mezuniyeti
En az 1.70 boy.

Daha da detaya inilebilir şartlar konusunda ama genel hatları ile durum bu. Sürece kısaca değinmek ve gerçekci olmak gerekirse;

İllaki 70 Kpss puanı size yetmeyecektir. Kesin birşey söylemek zaten mümkün değil ama en az 75+ puanınız olması gerekli. Puanınınız 75’in ne kadar üzerinde olursa şansınızda o kadar yüksek olur.

50 İnfaz ve Koruma Memuru alımı yapacak bir komisyon, alım sayısının 10 katı kadar adayı mülakata alır. Bu da demek oluyor ki 50 İnfaz ve Koruma Memuru alımı için 500 kişi mülakata alınıyor. Yani mülakata girebilmek için en yüksek puanlı başvurudan başlayarak aşağıya doğru liste devam ediyor. Puana göre oluşturulan listeye girebilmek için sizinde KPSS puanınızın listenin 500. sırasında ki adaydan daha yüksek olması gerekli. Diyelim ki başvurunuz tamam ve sıralamalar belli oldu. İlk 500’desiniz, tebrikler. Ama daha bitmedi yolun henüz başında sayılırsınız.

Sıralamaya girdikten sonra boy ve kilo şartını taşıyıp taşımadığınızın kontrolü için yine komisyon sıralamaya giren tüm adayları boy ve kilo ölçümüne alır. Boy şartı en 1.70 cm’dir. Eğer boyunuzun uzunluğu 1.69 ise bile elenirsiniz, kimse gözünüzün yaşına bakmaz, 1 cm’den bişey olmaz bunu da idare edelim demez, diyemez.

Boy ve kilo ölçümünü de başarıyla geçtiyseniz artık mülakata çok az kaldı demektir. Alımı yapacak olan adliyenin sitesinden mülakat gününü gösteren liste artık her an açıklanabilir. İlgili adliyenin internet sitesini takip etmekte fayda var.

Mülakat günü de belli oldu ve mülakata da girdiniz (mülakatta nasıl davranılmalı konulu bir yazı daha yayınlayacağız) ve başarılı oldunuz. Birkaç gün sonra yine adliyenin sitesinde yayınlanan listede isminizin yanında “başarılı” ibaresini gördünüz. Hayırlı olsun.

Artık evrak hazırlama zamanı, sağlık raporu, fotoğraf vs vs. bunları hazırlayıp teslim ettikten sonra artık telefonla aranmayı ya da adliyenin sitesinde yayınlanacak duyuruyu beklemeye başlayın.

Yukarıda bahsettiğimiz süreçler hakkında tek konu başlıkları altında detaya girerek merakınızı gidereceğiz, bizi izlemeye devam edin. Herkese başarılar.

Benzer Yazılar

Çin'in Şanghay Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile 04:30'da açılır ve saat 11:00'da kapanır. Japonya'nın Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile saat 04:00'da açılıyor ve saat 10:00'da kapanıyor. Avustralya 03:00 - 09:00 Hong Kong 04:30 - 11:00 London Int. Fin. Futures and Options Ex. / LI...
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tavan fiyat uygulamasına ilişkin kararını verdi. Kurum tarafından hazırlanan genelge, sigortacılık sektörüne iletildi. Buna göre, kurul kararıyla, sigortalılar açısından priml...
2. el araç satın alırken uygulanması gereken çok çok çok fazla detay vardır. Bunların neler olduğuna ara ara yer veriyoruz. Bu kez ana hatları ile bu konuya değişeceğiz. Ana hatları olarak ele aldığımızda Birinci kuralımız; 5064’e mesaj çekeceğiz aracın şase numarasını; ‘Hasar S şasi numarası’ yazacağ...

Yorumlar