Kiisel Site

Nasıl İnfaz ve Koruma Memuru Olunur?

26 Ekim 2017 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 3.054 Görüntülenme

Herkese merhaba,

Devlet memuru olmak için önümüzde birçok seçenek bulunuyor;

Bunlardan en çok kullanılan 2 (iki) yöntem ise şunlar; Birincisi KPSS’ye ( Kamu personeli seçme sınavı) girerek yeterli bir puan alıp akabinde tercih yaparak merkezi atamalarda atanmak ve hemen ise başlamak… Keşke atanmak, memur olmak isteyen herkes güzel bir puan alabilse ve istediği yerde işe başlayabilse. Lakin her kurum ve işletmede olduğu gibi devlet kadroları da kısıtlı. Bu yüzden KPSS sınavlarından yüksek puan almak ve bunun yanında isteklilerin de yabancı dil öğrenerek, güncel konulara hakim olarak, temsil yeteneğini ilerleterek kendisi geliştirmesi çok önemli.

Geride bıraktığımız günlerde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Sözleşmeli İnfaz ve Koruma Memuru alımı için ilana çıktı. Baktığımız zaman şartlar neler;

En az 70 Kpss puanı.
En az lise mezuniyeti
En az 1.70 boy.

Daha da detaya inilebilir şartlar konusunda ama genel hatları ile durum bu. Sürece kısaca değinmek ve gerçekci olmak gerekirse;

İllaki 70 Kpss puanı size yetmeyecektir. Kesin birşey söylemek zaten mümkün değil ama en az 75+ puanınız olması gerekli. Puanınınız 75’in ne kadar üzerinde olursa şansınızda o kadar yüksek olur.

50 İnfaz ve Koruma Memuru alımı yapacak bir komisyon, alım sayısının 10 katı kadar adayı mülakata alır. Bu da demek oluyor ki 50 İnfaz ve Koruma Memuru alımı için 500 kişi mülakata alınıyor. Yani mülakata girebilmek için en yüksek puanlı başvurudan başlayarak aşağıya doğru liste devam ediyor. Puana göre oluşturulan listeye girebilmek için sizinde KPSS puanınızın listenin 500. sırasında ki adaydan daha yüksek olması gerekli. Diyelim ki başvurunuz tamam ve sıralamalar belli oldu. İlk 500’desiniz, tebrikler. Ama daha bitmedi yolun henüz başında sayılırsınız.

Sıralamaya girdikten sonra boy ve kilo şartını taşıyıp taşımadığınızın kontrolü için yine komisyon sıralamaya giren tüm adayları boy ve kilo ölçümüne alır. Boy şartı en 1.70 cm’dir. Eğer boyunuzun uzunluğu 1.69 ise bile elenirsiniz, kimse gözünüzün yaşına bakmaz, 1 cm’den bişey olmaz bunu da idare edelim demez, diyemez.

Boy ve kilo ölçümünü de başarıyla geçtiyseniz artık mülakata çok az kaldı demektir. Alımı yapacak olan adliyenin sitesinden mülakat gününü gösteren liste artık her an açıklanabilir. İlgili adliyenin internet sitesini takip etmekte fayda var.

Mülakat günü de belli oldu ve mülakata da girdiniz (mülakatta nasıl davranılmalı konulu bir yazı daha yayınlayacağız) ve başarılı oldunuz. Birkaç gün sonra yine adliyenin sitesinde yayınlanan listede isminizin yanında “başarılı” ibaresini gördünüz. Hayırlı olsun.

Artık evrak hazırlama zamanı, sağlık raporu, fotoğraf vs vs. bunları hazırlayıp teslim ettikten sonra artık telefonla aranmayı ya da adliyenin sitesinde yayınlanacak duyuruyu beklemeye başlayın.

Yukarıda bahsettiğimiz süreçler hakkında tek konu başlıkları altında detaya girerek merakınızı gidereceğiz, bizi izlemeye devam edin. Herkese başarılar.

Benzer Yazılar

16 kilometreyi 12 dakikada gitmek var birde 7 dakikada gitmek var zamandan ciddi tasarruf. Bunu uzun yola vurursan saat olarak tasarruf iyi sayılır. Ayrıca her ne kadar yeni donanımlı araçlarda 136 pek bir hız olmasa da hız sınırları içinde seyretmek hem kaza riskini hem de ceza yeme riskini azaltır. Yavaş giderseniz sa...
Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar isimli cep telefonu aplikasyonu üzerinden kodu alma özelliğini aktif hale getirdi.Maske Kodu Almak için android ya da ios telefonunuzdan duruma göre play store ya da appstore'a giriş yapın, arama kısmına "hayat eve sığar" yazın ve adı geçen programın son sürümünü indirin. Mask...
Her gün haberlerde, sosyal medya da, haber sitelerinde okuyoruz; "şu ilde şu kadar yer karantinada alındı." gibi şeyler yazılıyor. Buna benzer bir haber okuyunca anlıyoruz ki haa demek ki buraya giriş çıkışlar yasak. Birde şunu okumaya başladık. "Vaka görülmeyen illerde ters karantina uygulanabilir." Burdan da şunu...

Yorumlar