Kiisel Site

Noterde Dolandırılmayın!

12 Haziran 2019 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 1.036 Görüntülenme

Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık yöntemi daha çıkmasın. Hergü yeni bir numara çıkartıyor dolandırıcılar. Bu numaralardan birçoğuda araç alımı ve satımı sırasında noterde yaşanıyor. Araba alımı satımı yaparken çok dikkatli olmakta fayda var. Alıcı parasını mutlaka banka hesabı üzerinden istemelidir. Bu hesap trafiği sizin bir alışveriş içinde olduğunuzun en büyük göstergesi. Parayı elden almanın çok büyük riskleri var. Para sahte çıkabilir, noter çıkışında gasp edilebilirsiniz vs vs. Bu nedenle ben paranın banka hesabını alınmasını daha garanti görüyorum.

Noterlerin aslında para alış verişini sormak gibi bir zorunluluğu yok. Ne alıcı ne de satıcı kimse imza attığı evrağı okumuyor. İmzalanan sözleşmede, alıcı aracın halihazır durumunu görüp beğenerek aldığını, satış bedelini ödediğini, satıcınında bedeli aldığını yazıyor.

Noterlerde insani görev olarak yani bir mağduriyet doğmasın diye alışverişin tamamlanıp tamamlanmadığı sorulur, tamamlanmasından sonra onaylanır.
Tavsiyelerime geçecek olursak, sözleşmeye aracın km sini, mutlaka yazdırın. Notere gittiğinizde satışa engel durum olup olmadığını sorun, problem yok ise alıcı veya satıcı olsanızda mutlaka satış bedeline gerçekte anlaştığınız bedeli yazdırın. Satış bedelini mutlaka banka üzerinden yaptırın. Banka transferi mutlaka satıcı ve alıcının hesabı olmalı. Eşi amcası babası hesabı olmamalı. Hesapta parayı görmeden işlemi imzalamayın. “Dolar gönderdik bir gün sonra geçer” gibi sözlere inanıp vekalette vermeyin, sözleşmede imzalamayın. Unutmayın parayı ödedim veya parayı aldım yazılı bir sözleşmeye imza atıyorsunuz.

Peki parayı yolladınız ama satıcı imzayı atmadı şimdi ne olacak? Parayı gönderdikten sonra imza atmadan gidecek biri kendini belli eder zaten ama uyanık olmakta fayda var.

Şöyle bir çözüm olabilir. Noter sözleşmeyi hazırlar önünüze koyar. İmzalarsınız. İmzaladıktan sonra parayı gönderirsiniz. Parayı hesapta gördükten sonra vezneye verirsiniz. İşlem veznede onayladıktan sonra gerçekleşiyor çünkü. İkinci bir durum. Siz parayı öderken açıklamaya şase veya … plakalı araç satış bedelidir yazmalısınız. Satış gerçekleşmezse sizin adınıza, dava edip almanız çok kolay olur. Bu yüzden alıcı ve satıcı yani ruhsat sahibinin kendi isimlerine olan banka hesabıyla işlem yapılması çok önemli.

Ortalıkta iyi insan sayısı gitgide azalıyor, aman dikkat edin, dolandırılmayın.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Bir insanın "senha" kelimesini şifre olarak kullandığını bilmek garip değil mi? Evet garip ama birçok yabancı dilde bu kelime "şifre" anlamına geliyormuş. Konu kolay tahmin edilebilen şifreler olunca dolayısı ile senha kelimesi de bu konuda başı çekenlerden oluveriyor. Yapılan bir araştırmaya göre en çok kul...
16 kilometreyi 12 dakikada gitmek var birde 7 dakikada gitmek var zamandan ciddi tasarruf. Bunu uzun yola vurursan saat olarak tasarruf iyi sayılır. Ayrıca her ne kadar yeni donanımlı araçlarda 136 pek bir hız olmasa da hız sınırları içinde seyretmek hem kaza riskini hem de ceza yeme riskini azaltır. Yavaş giderseniz sa...
Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar isimli cep telefonu aplikasyonu üzerinden kodu alma özelliğini aktif hale getirdi.Maske Kodu Almak için android ya da ios telefonunuzdan duruma göre play store ya da appstore'a giriş yapın, arama kısmına "hayat eve sığar" yazın ve adı geçen programın son sürümünü indirin. Mask...

Yorumlar