Kiisel Site

Peugeot 308 Kumanda Pili Değişimi

2 Aralık 2018 | Yazar: Umut | Henüz yorum yapılmamış | 1.815 Görüntülenme

Arkadaşlar merhaba,

Bu yazımızda sizlere 2014 model ve sonrası t9 diye geçen Peugeot 308’lerin kumanda pili ve değişimi hakkında bilgiler vereceğim.

Ben şimdiye kadar yedek anahtarımı hiç kullanmadım, hep evde bir kenarda durdu. Sürekli kullanımda olan sadece 1 anahtar vardı. Geçenlerde, aracı stop ettikten sonra, anahtar cebimde olmasına rağmen kapılara dokunarak kitlemeyi denedim ama olmadı, araç hiçbir tepki vermedi. Sonra bir çalıştırayım bakalım dedim, anahtar cebimdeyken araca bindim bastım starta ama araç çalışmadı. 

Dışarı çıktım ve elektrik devrelerinin tamamen kapanmasını bekledim. Ve tekrar araca bindim, bu kez araç çalıştı, stop ettikten sonra da kapıları kilitleyebildim.

Sonraki günlerde ise araç çalışır ve anahtarda aracın içindeyken, “anahtar algılanamadı” uyarısı ile karşılaştım. Geçen günkü kilitleme mevzusunun üzerine bu uyarıyı da alınca, kumandanın pilinin azaldığına hatta bitmek üzere olduğuna kanaat getirdim ve kumanda pilini değiştirmeye karar verdim.

Aracın orjinal pili panasonic 2032’dir ama siz duracall, maxcell ya da sony’de takabilirsiniz sadece serisine dikkat etmeniz yeterli. Şu an (2018 Aralık) tekli olanları 5-6 TL’ye satılıyor.

308’in kumandasını açıp, piline erişmek çok kolay. Aşağıda ki görselde kumandanın açılmış haline yer almaktadır.

Bu kapağı yerinden çıkartırken ince tarafındaki 2 adet tırnağa zarar vermemeyi amaçlamalısınız. Bu nedenle kalın olan tarafı yerinden çıkartın ve ince olan taraftan kalın olan tarafa doğru kastırarak ittirin.

Aynı şekilde pili de yerinden çıkartırken ince uçlu birşey ile pilin altına girin ve yukarı doğru yavaş hareketlerle ittirin.

Sonrasında ise daha önceden temin etmiş olduğunuz 2032 serisi pili yerine oturtun, söktüğünüz kapağıda ilk olarak tırnaklarını yerine takarak kapatın. İşte hepsi bu kadar.

Başkaca da herhangi bir işlem yapmaya gerek yok.

Benzer Yazılar

whatsapp logosu
İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte, insanoğlu gün geçtikçe bu nimeti kullanma konusunda her geçen gün ustalaşıyor. Mesela whatsapp grupları olumlu yönde kullanıldığı takdirde "hayat kurtaran" sıfatını fazlasıyla hakediyor. Mesela birazdan linkini paylaşacağımız whatsapp grubu için konuşalım; mesela y...
Yukarıda ki görselde 10.000 km bakımı yetkili serviste yapılmış bir Corolla'nın bakım maliyetini gösterir fatura bulunuyor. 1435 TL tutan bu 10.000 km bakımında Toyota Corolla'ya çeşitli işlemler uygulanmış. Uygulanan işlemler, parçalar ve işçilik ücreti de fatura da detaylı bir şekilde yer almakta olup...
2014 model sonrası üretilen BluHdi motora sahip olan 308 ü'lerde Adblue sıvısı da kullanılıyor. Bu sıvı hava kirliliğini önleme sistemi için olmazsa olmaz. Aracınızda Adblue sıvısı azaldığı zaman SMEG ekranda tam olarak şöyle bir uyarı penceresi ile karşılaşıyorsunuz; Ekranda çıkan uyarıda "Ha...

Yorumlar