Kiisel Site

Ptt ile Yurtdışı Gönderisi Yapmak, Peki Ama Nasıl?

9 Mart 2013 | Yazar: seyir | 5 Yorum Yapılmış | 44.970 Görüntülenme

ptt İş, okul, burs başvurusu olsun, önemli önemsiz bir belge olsun ya da sadece yabancı ülkedeki arkadaşa Türkiye’den hediye olsun artık her insan hayatında en az birkaç defa yurtdışına gönderim yapar hale geldi. Bununla birlikte ufacık bir dosya dahi olsa uluslararası çalışan kargo firmalarına gittiğinizde size verilen uçuk fiyatları illa ki görmüşsünüzdür(100tl’den başlıyor). İşim gereği, iki yıldır Ptt vasıtasıyla yurtdışına 50’den fazla ülkeye 3000’den fazla çeşitli boyutlarda gönderim yaptım. Edindiğim birkaç tecrübeyi, “nasıl daha ucuza gönderebilirim?” mantığına dayandırarak kategoriler halinde size aktaracağım.

Öncelikli hatırlatma; 2-3 gün içerisinde gitmesi gereken bir yurtdışı postası için yüksek fiyatlı kargo firmalarını kullanmak zorunludur. Bu yazım daha esnek vakti olanlar için sadece Ptt hizmetleri üzerinden yazılmıştır. Yaklaşık fiyatlar mayıs 2013’e göredir ve Ptt her iki yılda fiyatlarına yaklaşık %10 zam uygulamaktadır.

Aşağıda yazacağım özelliklerden kullanmak istediklerinizi ilgili Ptt memuruna iletmeniz durumunda size yardımcı olacaklardır.

“7-10 gün içerisinde gitmesi gereken çok önemli bir belgem var ve ulaştığından emin olmalıyım.”

Bu cümleyi kuruyorsanız size şu üç özelliği birden kullanmanızı öneririm; 1- iadeli taahhütlü, 2- uçak, 3- özel ulak/ekspres.

İadeli taahhüt kartı postanız ulaştığında alıcı tarafından imzalanır ve size garanti olarak geri postalanır, böylece elinizde postanın teslim edildiğine dair bir belge bulunur. Özel ulak/ekspres seçeneği ise postanızın yurtdışında öncelikli dağıtıma tabi olmasını sağlar. Normal bir dosya gönderimi için yaklaşık ücreti 18-20tl’dir, ülkeye göre değişiyor.

“7-10 gün içerisinde gitmesi gereken bir belgem var ve takibini internet üzerinden yapmak istiyorum.”

Burada yine üç özellik devreye giriyor; 1- taahhütlü, 2- uçak, 3- özel ulak/ekspres. Bu şekilde bir gönderi yaptığınızda Ptt memuru size KP ile başlayıp TR ile biten bir takip numarası verecektir. Postanızı İstanbul’da uçağın bagajına kadar ptt.gov.tr adresinden, daha sonrasında ise gideceği ülkenin devlet posta teşkilatının sitesinden takibini yapabilirsiniz. Örneğin Amerika için USPS, İngiltere için Royal Mail, internette aratıp bulabilirsiniz. Normal bir dosya için yaklaşık 8-9tl tutacaktır, ülkeye göre değişiyor.

“Benim vaktim çok postam yeter ki ucuza gitsin.”

O zaman size sadece uçak kullanarak adi posta şeklinde yollamanızı öneririm. (Aslında eskiden yüzey seçeneği de vardı ve daha da ucuz oluyordu fakat uluslararası mektup postalarında bu seçenek kaldırıldı.) Bu şekilde postanın kaybolma ihtimali var diyerek de korkmayın çok fazla bugüne kadar 2000’e yakın adi posta gönderimde sadece 1 tane kayıp yaşadım ve o da 4 ay sonra adresime geri döndü. Bu posta türünde Amerika – Kanada – İngiltere 2-3 hafta, Avrupa Ülkeleri – Japonya 1-2 hafta, Avustralya – Latin Amerika Ülkeleri – Rusya 3-4 hafta sürüyor. Uçak seçeneği ile birlikte normal bir dosya için 3-4tl civarı tutacaktır, ülkeye göre değişiyor.

“Ben yurtdışına paket hediye gibi büyük şeyler göndermek istiyorum, ne yapayım?”

Paketiniz 2 kg’ı geçmiyorsa çok şanslısınız, kullanacağınız seçenek “Küçük Paket”. İsmine bakmayın, boyutu çok çok büyük olmadığı sürece(1 metreküp değilse mesela) hiç önemli değil, asıl mesele ağırlık. Bu seçeneği kullandığınızda artık postanız mektup gönderisi kategorisinden çıkıyor ve kendi fiyatları olan küçük paket kategorisine giriyor. Benim size tavsiyem Küçük Paket olarak yaptığınız gönderilerde “Uçak” seçeneği yerine “Yüzey – Surface” seçeneğini kullanmanız, çünkü fiyat ciddi anlamda düşüyor ve süre öyle çok uzamıyor. (bir yukarıdaki cevapta yazdığım süreler geçerli oluyor). Yani anlayacağınız postanız yine uçakla gidiyor fakat iş tamamen basamaklı fiyat politikası. “Yüzey – Surface” seçeneği ile birlikte 5tl’den başlayan fiyat 1999 gr için maks 25tl. + 2.75tl ile küçük paketinizin internet takibini de yapabilirsiniz. Tüm dünya aynı fiyat.

Postalarınızın yolları açık olsun!

Etiketler :

Benzer Yazılar

Çin'in Şanghay Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile 04:30'da açılır ve saat 11:00'da kapanır. Japonya'nın Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile saat 04:00'da açılıyor ve saat 10:00'da kapanıyor. Avustralya 03:00 - 09:00 Hong Kong 04:30 - 11:00 London Int. Fin. Futures and Options Ex. / LI...
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tavan fiyat uygulamasına ilişkin kararını verdi. Kurum tarafından hazırlanan genelge, sigortacılık sektörüne iletildi. Buna göre, kurul kararıyla, sigortalılar açısından priml...
2. el araç satın alırken uygulanması gereken çok çok çok fazla detay vardır. Bunların neler olduğuna ara ara yer veriyoruz. Bu kez ana hatları ile bu konuya değişeceğiz. Ana hatları olarak ele aldığımızda Birinci kuralımız; 5064’e mesaj çekeceğiz aracın şase numarasını; ‘Hasar S şasi numarası’ yazacağ...

Yorumlar

 1.   PTT Kargo ile Yurtdışına Gönderi Yapmak ,  Orhan DOĞAN dedi ki:

  […] Bu yazıyı yazan arkadaşa teşekür ediyorum. Yazının orjinal linki: http://www.derindefter.com/ptt-ile-yurtdisi-gonderisi-yapmak-peki-ama-nasil/ […]

 2. tamer dedi ki:

  harika bir yazı olmuş. teşekkür ederim.

 3. Onur dedi ki:

  Mektubun içine birde kucuk yuzuk koysam sikinti olurmu maddi degeri yok

 4. Feride dedi ki:

  Merhabalar , yurtdışına paket ve evrak gönderilerinizi en hızlı ve en ucuz KargoGO ile yapabilirsiniz.

 5. BURAK dedi ki:

  Merhaba

  ben daha once mng kargo ıle almanyaya bı gomlek bıde ayakkabı yolladım benden hem bu urunlerın faturalarını hemde proforma fatura ıstedıler bu olay pttde de var mı acaba ?