Kiisel Site

THY yeni üniformalarıyla tepki topladı

9 Şubat 2013 | Yazar: Semih Samyürek | 2 Yorum Yapılmış | 4.376 Görüntülenme

thyuniforma

 

Türk Hava Yollarının; hostes ve hostları için yeni hazıladığı kıyafetler twittera sızdırıldı. Kıyafetleri tasarlayan modacı Dilek Hanif; tasarımın henüz kesinleşmiş olmadıını belirtmiş ancak kıyafetlere personelden ve twitter kullanıcılarından tepki yağmasını engelleyememiş. Bir dünya markası olma amacıyla büyüyen THY için bu kıyafetlerin ne kadar uygun olduğu ise oldukça tartışılır.

Görünen o ki Dilek Hanif’in yaptığı açıklamayla birlikte kıyafetler üzerine biraz daha çalışılacak. Bu kıyafetlerin fotoğraflarının twitter a sızdırılmasının başlıca nedeni de insanların tepkisini ölçmek olduğunu düşünüyorum. Bilerek yapılmış ucuz bir yöntem Bu kıyafetler Türk geleneklerini mi yansıtıyor yoksa dünya modasını mı? Bu kıafetler resmen hosteslerin bacaklarını kapatma amaçlı yapılmış ucuz bir numara. Hosteslerin bacaklarına bakan erkeklerle uğraşmak tabi ki doğru olmaz Biz kadınlarımızı örterek bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. ”erkeğin nefsinde” abazalık olduğu ön kabulüyle sosyolojiye, biyolojiye hatta tüm bilime bir sıfır yenik başlıyoruz zaten. Bir de üstüne üstlük hiç bir zaman hatalarımızın farkına varmıyoruz.

Tecavüz eden erkeğe neden tecavüz ettiğini sormuyoruz, kadına kızıyoruz kısa etek giydiği için. İşte böyle tepesi aşağı bakıyoruz olaylara. Sürekli kadınlarımızı baskı altında tutuyoruz. Bu baskı da erkeklerimizin, iktidarlarını daha fazla güçlendirmelerinden başka bir işe yaramıyor.

Eminim ki uzun etek giyen hostesler sayesinde uçak yolculuğu yapan hiç bir abaza kalmayacak! Yaşasın!

Benzer Yazılar

Apple ürünlerinden iphone ve ipad kullanıcısı olup ta güç butonu çalışmayan ve cihazını kapatamayan ya da yeniden başlatamayanlar vardır. Aslında bu işlemleri yapabilmek geçtiğimiz günlerde gelen iOS 11 güncellemesi ile birlikte çok basitleşti. Eğer sizinde güç tuşunuz çalışmıyorsa iOS 11'in sunduğu bu yenil...
PKK mı IŞİD mi? 1- PKK’nın toplam 5 bin kadar silahlı teröristi var ve bu sayıya 40 yılda ulaştı. Oysa IŞİD, 2 yılda en az 50 bin silahlı militan elde edebildi. 2- PKK silahlarını Batılı devletlerden aldı. IŞİD silahlarını Irak ve Suriye Ordusu’na saldırarak kendisi ele geçirdi. 3- PKK parasını Bat...
İnsana olan yatırımın en iyi yatırım olduğu bilincinde kendini milletin çıkarlarına ve devletin bekasına adamış genç diplomatlar yetişiyor. Bilgili, donanımlı, duruş sahibi ve insan temelinde birleşmiş gençler ülkemizin her yanında günden güne artıyor. İnsan yetiştirme konusunda ülkemizin gençlerine adeta bi...

Yorumlar

  1. Ahmet dedi ki:

    ”Medeniyet dediğin açmaksa teni desene hayvan senden daha medeni” Mehmet Akif’in bu sözü ile bu üniformaları çok beğendiğimi ve bunları söyleyenlerin aslında her fırsatta kadının bir meta olarak görülmemesi için sağda solda söylemlerde bulunduğunu hatırlatmak isterim. Çocukluğumuzdan beri utanarak söylüyorum ki ”havada uçan bir .emeli” sorusuna verilen cevap ve hostesler hakkında akla gelen ilk anlamı düşünecek olursak gayet edepli bir çalışma olmuş bence bu hosteslere aynı zamanda iade-i itibardir. Tebrikler THY Dünya markası olmak için bedenimizi açmaya luzum olmadığını hatırlattınız.

    • Semih dedi ki:

      Dünya markası olmak için elbette bedenimizi açmaya gerek yok. Bu zaten kadının ‘metalaştırılması’ olur. Ancak; Türkiye’de neden evli her 3 kadından birisinin dayak yiyor olmasını nasıl açıklayacağız? Dövenler her cuma camide, dövülenler türbanlı. Medeniyet; kapanarak ya da açılarak olmaz. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Ayrıca havada uçan memeli vs gibi söylemler kadının açık giyinmesi nedeniyle değil; erkeğin kadının açık yerlerine bakması nedeniyle gelişen söylemler. Aslında bunu yazımda belirtmiştim ama sanırım kaçırmışsınız. Biz erkekler kolsuz atletle sokakta dolaşabiliyoruz ama aynısını kadınların yapmasına izin vermiyoruz. Bunu da bizim nefsimizden gelen ‘abazalığımıza’ bağlıyoruz. Evet gerçek bu. Gelin görün ki dönüp aynaya bakmıyoruz. O bahsettiğiniz medeni olma kavramı işte burada devreye giriyor. Hayvanlar gibi her açık giyinen kadına saldıracak mıyız yoksa medeni bir şekilde kadınlar nasıl giyinirse giyinsin onlara saygı duyabilecek miyiz? Yani problem açık giyinen kadında değil, problem kadına bakan erkekte. Eğer böyle olmasaydı; başı açık gezmenin yasak olduğu İran’da nasıl bu kadar çok tecavüz vakası olduğunu nasıl açıklayacaksınız? Görüyorsunuz ya; kadınları kapatsak da biz erkeklerin ‘abazalığını’ bitiremiyoruz. Bu yüzden kadınların kıyafetine karışmak yerine önce aynaya bakalım, kendimizi eğitelim ve abazalığımızdan kurtulalım. Umarım bu konuda sizi aydınlatabilmişimdir.