Kiisel Site

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

6 Temmuz 2018 | Yazar: Umut | 1 Yorum Yapılmış | 3.852 Görüntülenme

Havaların ısınması ile birlikte tatil, memlekete gidiş, kafa dinleme gibi şeyler peşinde koşar insanoğlu. Aylardan boyu ıslak veya buzlu yollarda ilerlemenin ardından mavi gökyüzü ve sıcak hava arabanızı valizlerinizle yüklemek ve otoyola düşmek için yeterli sebeptir.

Ancak arabanızın bakımları tam değilse bu planlarınızı gerekli bakımların yapılması sonrasına ötelemelisiniz. Araç bakımı her zaman gereklidir, bakımlarımız her zaman yapılı olmalıdır, özellikle bir yolculuğa çıkmadan önce hele hele de uzun yola çıkmadan önce, bir korku filmi sahnesine benzer durumlar yaşamamak için aşağıda bahsedeceğimiz temel bakım işlemlerini mutlaka tamamlayın.

ARACINIZIN SIVI BAKIMLARI
Akışkan sıvılar türü ne olursa olsun, herhangi bir arabanın can damarıdır. Aracınızın 6 temel sıvısı üzerindeki servis aralıkları genellikle kilometreye bağlıdır, bu yüzden yapılan son bakım ya da değişimden bu yana ne kadar yol yaptığınızı ve bakım zamanının geçip geçmediğini kontrol etmekte fayda var.

Yağ: Bir motor için yağın kritik olduğunu bilmek için bir otomobil uzmanı ya da ustası olmanıza gerek yok. Yağ, her 10.000 ya da 15.000 kilometrede değiştirilmelidir. Bu aralıkta bir yağ değişimi yaptıysanız, yağ durumunu ve yağ seviyesini kontrol etmek için yağ çubuğunu kullanın. Yağ çubuğunuzdaki görüntü minimumun seviyesinin altındaysa, hemen yağ ilavesi yapın, yaptırın, ustanızın ya da servisin yolunu tutun.

Radyatör sıvısı: Motorlar çok fazla ısı üretir ve radyatörün görevi ısınan motoru soğutmak, oluşan ısıyı optimum seviyede tutmaktır. Su veya antifriz olarak da bilinen radyatör sıvısı, motordan gelen ısıyı azaltmaya ve radyatör vasıtası ile dağıtmaya çalışır. Düşük bir soğutma sıvısı seviyesi muhtemelen aşırı ısınmaya neden olur, bu nedenle soğutma sistemin her daim çalışır durumda olması zorunlu.

Fren hidroliği: Fırın pedalına bastığınızda, fren hidrolik yağı fren hatlarının içine sıkışır, fren balatalarını, fren disklerinin üzerine sıkıştırmaya zorlar ve böylelikle aracınızı yavaşlatır. Pedalın iyice yumuşadığını veya yavaşlamak için artık daha fazla güç uygulamanız gerektiğini fark ederseniz , fren hidroliği sıvınız azalmış olabilir .

Hidrolik direksiyon sıvısı: Modern otomobiller, herhangi bir hızda tekerleği basitçe sağa sola döndürmek için hidrolik direksiyon kullanır, ancak bu sıvı da zamanla azalabilir ve direksiyon simidini de daha az duyarlı hale gelebilir.

Şanzıman yağı: Şanzıman yağı, şanzımanda bulunan dişlilerin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve Şanzıman yağı sıvısı uzun süre değişim istemez ve hatta bazı araçlar “ömür boyu” şanzıman yağı değişimi gerekmediği tanıtımları ile satılıyor. Genel olarak yine de bu yağı 100.000 kilometrede bir değiştirmek iyi bir fikirdir.

Cam suyu: Uzun yol yapmak sürücüler için kirli bir araba anlamına gelir ve aracınızın dış yüzeyinde ön camdan daha temiz tutulması gereken başka bir parça yoktur. Sonuçta nereye gittiğini, önünde ne olup bittiğini net bir şekilde görebilmelisin. Ön cam yıkayıcı sıvısı eklemek çok basittir. Herhangi bir benzin istasyonunda suya ücretsiz olarak erişebilirsiniz yok ücretsiz değilse bir su satın alın, ardından silecek suyu deponuzu doldurun.

LASTİKLERİN KONTROLÜ
Tahmin edeceğiniz gibi, lastikler güvenlik, konfor ve yakıt verimliliği için çok önemlidir, bu yüzden lastiklerin durumunu kontrol etmek önemlidir.

Hava basıncı: Piyasadaki bütün lastik markaları en iyi yakıt verimliliğini elde etmek istiyor. Yanlış hava basıncı yakıt tüketimi olumsuz yönde etkilediği gibi ayrıca lastiklerin düzensiz şekilde aşınmasına ve daha erken değiştirilmesine neden oluyor. Lastik basıncını her 1.000 kilometrede kontrol edin.

Rotasyon : Lastik basıncı doğru olsa bile, süspansiyon kalibrasyonu, ağırlık dengesi ve yol koşullarındaki değişiklikler lastiklerin farklı oranlarda aşınmasını sağlar . Bu nedenle, arabanızdaki farklı konumlar arasında lastikleri periyodik olarak değiştirmek mantıklıdır. Sağ ve sol taraf veya ön ve arka arasında geçiş yapmak suretiyle lastiklerin daha uzun süre dayanmasını sağlayarak düzenli bir aşınma elde edersiniz; çünkü her bir lastiğiniz benzer varyasyonlara maruz kalır ve aşınma dengelenmiş olur.

Lastik Değişimi: Eğer lastiklerinizin son kullanma tarihlerine yaklaştığını düşünüyorsanız, derinlik testi, lastik ömrünü kontrol etmenin kolay bir yoludur. Lastikler , türüne ve kullanımına bağlı olarak 50.000 ila 60.000 km arasında delinme, baloncuk yapma, çatlama gibi hasarlar meydana getirirse, hemen o lastikleri değiştirin.

MEKANİK PARÇALAR
Otomobillerin, iyi çalışır durumda bulunması için bakım gerektiren çok sayıda parçası vardır, bu nedenle yola çıkmadan önce bu parçaların kontrolünü yaptığınızdan ya da yaptırdığınızdan emin olun.

Fren balataları: Fren balataları, arabanızı yavaşlatmak ve durdurmak için gerekli işlemi gerçekleştirir. Fren balatası değişim zamanı geldiğinde genellikle, rahatsız edici sesler çıkartarak çığlıklar atar zaten aracınızın frene verdiği tepkiden balataların bitmeye başladığı kolayca anlaşılır. Fren balatalarını değiştirmek ortaya çıkan gürültüyü keser ve daha da önemlisi yolculuğunuzu daha güvenli hale getirir.

Hava filtreleri: Her yerde toz, moloz ve böcek varsa, kirli bir yolda ilerliyorsunuz demektir. Otomobillerin , motorunun iç kısmına yabancı maddelerin ve tozların girmesini önlemek için hava filtreleri kullanılır. Belirli bir kullanımın sonunda hava filtreleri maksimum kapasiteye ulaşarak tıkanabilir. Tıkalı ya da kirli bir hava filtresi ise motor performansını ve yakıt tüketimini etkileme potansiyeline sahiptir. Belkide aracınızda en sık değişen parça budur neyse ki genellikle hava filtreleri ucuzdur ve değiştirilmesi kolaydır.

Ampuller: Farlarınızı ve diğer ışıklarınızı kontrol etmek için, aracınızı çalıştırın, farları açın, ve aydınlatma sisteminde sorun olup olmadığını görmek için aracınızın etrafında dolaşın. Sol ve sağ dönüş sinyalleri için, sinyalleri aktif hale getirerek işlemi tekrarlayın. Fren lambasını kontrol etmeyi ise unutmayın.

HORTUM VE KAYIŞLAR
Kayış ve hortumlar: Arabanızın kaputunun altına bakmak birçok sürücü için korkutucu olabilir, ama herkesin görebileceği basit kontrolleri de yapmamız gerekir. Kaput altında bulunan kayışların gerginliğini, gevşekliğini sanırım herkes anlayabilir. Ayrıca, kayışlarda değiştirilmesi gerektiğini gösteren çatlama, yıpranma veya eksik dişler olup olmadığına bakmak çokta zor bir işlem olmasa gerek. Hortumların özellikle birleşme noktalarında herhangi bir sızıntı ya da sızıntı belirtisi varsa mutlaka bu problemi giderin. Unutmayın sızıntı yapan herhangi bir hortum, yolculuğunuzu mahvetmeye yeterlidir.

Evet, araba bakımının aksatılmasının sonuçlarının biraz acı olabileceği bir sır değil. Arabanız özellikle uzun yola çıktığında tüm parçaları ile çok çalışıyor, bu yüzden düzgün çalışmaya devam etmesi için aracınızın bakım ve kontrollerini lütfen aksatmayın.

İyi yolculuklar.

Benzer Yazılar

2. el araç satın alırken uygulanması gereken çok çok çok fazla detay vardır. Bunların neler olduğuna ara ara yer veriyoruz. Bu kez ana hatları ile bu konuya değişeceğiz. Ana hatları olarak ele aldığımızda Birinci kuralımız; 5064’e mesaj çekeceğiz aracın şase numarasını; ‘Hasar S şasi numarası’ yazacağ...
bmw e 39
BMW E39 kasa kodlu seri, 1995'ten 2004'e kadar üretilen ve satılan dördüncü nesil BMW 5 Serisi'dir. E39 serisi, 2003 yılında E60 kasa kodlu 5 Serisi ile yenilenmiş ve üretimine son verilmiştir. Bizde bu yazımızda e39 kasa Bmw sahibi olmak isteyenlere tavsiyelerde bulunacağız. Biliyoruz harika bir araba, evet gerçekt...
whatsapp logosu
İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte, insanoğlu gün geçtikçe bu nimeti kullanma konusunda her geçen gün ustalaşıyor. Mesela whatsapp grupları olumlu yönde kullanıldığı takdirde "hayat kurtaran" sıfatını fazlasıyla hakediyor. Mesela birazdan linkini paylaşacağımız whatsapp grubu için konuşalım; mesela y...

Yorumlar

  1. Young dedi ki:

    Hurrah! Finally I got a webpage from where I can really get useful
    data regarding my study and knowledge.