Kiisel Site

Yataklı Tren

5 Şubat 2013 | Yazar: seyir | Henüz yorum yapılmamış | 9.995 Görüntülenme

Öncelikle; işbu yazının naçizane bendeniz tarafından blogumuza eklenen ilk giri olduğunu bildirerek ayrıca bu ve nasipse bundan sonraki yazılarımda sürç-i lisan edersem şimdiden affola diyerek başlamak istiyorum. Haydi bakalım.

 

Yataklı tren,  daha doğrusu ekim 2013 tarihine kadarki söylemiyle; yataklı vagon, TCDD’nin yıllardır vermekte olduğu uzun yolculuklara güzel bir alternatif ulaşım hizmetidir. Türkiye’deki demir yollarında düzenli sefer yapan tek yataklı tren, eski adıyla mavi ekspres, Ankara – İstanbul arasındaki yolculuğuna uzunca bir ömür devam etti, ta ki 2012 yılına dek. Bu tarihte hızlı tren çalışmaları için kapanan hat ekim 2013 tarihinde tekrar hizmete girene kadar hat üzerindeki trenlerden biri olan yataklı Ankara – İstanbul treni seferden kaldırıldı. Biz yataklı tren müdavimleri her ne kadar bu geçici duruma üzülsek de TCDD çok güzel bir karar alarak, daha önce birkaç hatta olan yataklı tren vagonlarının artık tüm ekspres trenlere en az bir tane eklenmesine karar verdi. Yazının başında yataklı vagon diye özellikle belirtmemin sebebi de işte bu, şu an için artık yataklı trenimiz yok ancak her trende en az bir yataklı vagonumuz var!

standart tüvasaş yataklı vagon odası

standart tüvasaş yataklı vagon odası

Peki, iyi hoş artık her hatta yataklı vagonumuz var ama bunlarla yolculuk yapmak nasıldır? Bu konuya açıklık getirmek adına öncelikle yataklı tren vagonunun özelliklerinden ve işleyişinden bahsedelim.

İlk olarak yataklı vagonlar, gerek gelip geçen insanların gerekse tren lokomotifinin ses ve gürültüsü olmaması için her daim en son vagon olurlar. Trene bindiniz ve vagonlar arasında ilerleyerek son vagona, yerinize doğru gidiyorsunuz. Öncelikle karşınıza trenin yemekli vagonu çıkacak sakın ola şaşırmayın, hatta yolculuğun ilerleyen kısmında buradan faydalanmak adına masadaki menülere göz atabilirsiniz. Restoranı geçtiğinizde ise bu defa karşılaştığınız kapıda şu yazıyı göreceksiniz: “Yataklı vagondur, geçiş yasak.” Evet bu vagona güvenlik açısından uygun bileti olmayan kimseyi sokmuyor vagon kondüktörü. Kapıyı açtınız ve koridorda ilerleyerek odanızı buldunuz, odanızı diyorum çünkü bu vagonda size verilen yolculuk alanınız tam anlamıyla küçük bir otel odası. Neler mi var bu odanız da; iki adet açılır kapanır ranza, alt ranza kapandığında ortaya çıkan ikili büyük koltuk, elbiseleri asabileceğiniz askılıklar, pratik dolap gözleri, açılır kapanır bir masa, içerisinde pek bir şey olmasa da güzel bir minibar (tedarikli gelip tıka basa doldurabilirsiniz), 220v’luk priz ve lavabo (tuvalet değil, onlar vagonda ortak 1 klozet 1 alaturka olarak) bulacaksınız. Bunlarla birlikte, odaya girdiğinizde kondüktör size oda kapınızın kilidini, kişi sayısınca (1 ya da 2) tcdd bez terliği, TCDD küçük havlusu ve yine TCDD logolu sabununuzu veriyor.

Şimdi de genel olarak insanların aklına takılan birkaç soruya hayalen cevap verelim.

“Oda, çarşaflar, battaniye yani genel olarak her şey temiz mi?”

– Yatağınız baştan sona çarşafıyla, yastığıyla ve battaniyesiyle tertemiz ve hatta mis gibi kokuyor. Verilen havlu ve lavabo yine aynen. Odanın genel temizliğinde gözle görülür bir kötülük yok fakat sizden önceki yolculuk yapan kişilere bağlı olarak bu durum değişebiliyor. Mesela yasak olmasına rağmen sigara içilmişse keskin kokuyu alabilirsiniz. Ya da bazen minibarın içerisinden yapış yapış meyve suyu lekeleri bulabiliyorsunuz. Bu biraz da şans meselesi. Bu güne kadar yaptığım yolculuklarda bir defa rast geldim böyle bir odaya.

“Rahat bir ortam mı? Gürültü, sıcaklık nasıl?”

– Yatak genişliği ilk başta biraz küçük gelebilir. Fakat uykuya daldığınızda fark ediyorsunuz ki aslında hiç fena değil, çünkü trenin o tatlı ufak sallantıları sanki bir beşikte uyuyormuşsunuz hissi veriyor, sağa sola dönme ihtiyacınız bile olmuyor. Gürültü miktarı bazılarımızı rahatsız edebilir belki, yaptığım son yolculukta android marketteki desibel ölçer programı ortalama 65 db gösteriyordu ortam sesini. Bu da fikir vermesi açısından karşılıklı bir ortam muhabbetine eş değer ses miktarı diyebiliriz. Bu kadar ses beni ırgalamaz derseniz ne ala. Sıcaklığa gelince, odanın girişinde ortam ışığını ve sıcaklığını ayarlayabileceğiniz bir buton var. Genelde 4 farklı sıcaklık değeri kayıtlı oluyor ve siz birini seçiyorsunuz dilediğiniz zaman.

“Tamam, yataklı vagon yolculuğuna karar verdim, ne önerirsin?

– Öncelikle en önemli önerim iyisinden bir yoldaş. Yolculuk esnasında iki kişi olmanın tadı illa ki bambaşka oluyor. Dilediğiniz eş, dost, yaren, akrabayı tutup getirin ve sohbetler eşliğinde yolculuğunuzu yapın. Fazla gürültü yapmadığınız müddetçe kondüktör dahil hiç kimse, kiminle nasıl yolculuk yaptığınıza karışmıyor, nüfus bilgilerinizi ya da evlilik cüzdanınızı istemiyor. Yeter ki devlet malına karşı saygılı ve etrafınıza da insancıl olun.

Yanıma yoldaş kimseyi bulamadım, derseniz de; şahsım adına birkaç önerim yine olacak. Okuyabileceğiniz güzel bir kitap. Varsa mobil film izleme aygıtı. Yine varsa herhangi bir fotoğraf makinesi. Trenle seyahat yapanlar bilir, Türkiye’deki demir yolları kara yolundan asla göremeyeceğiniz eşsiz güzelliklerin arasından süzülüp gider. Hazır vakit varken bol bol fotoğraf çekin. Ve unutmadan, bol bol yiyecek içecek, tren yolculukları ne hikmetse insanı ziyadesiyle acıktırıyor.

Son olarak, lazım olursa; Hat bilgisi listesi için: TCDD.

Selametle!

Benzer Yazılar

Çin'in Şanghay Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile 04:30'da açılır ve saat 11:00'da kapanır. Japonya'nın Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Türkiye saati ile saat 04:00'da açılıyor ve saat 10:00'da kapanıyor. Avustralya 03:00 - 09:00 Hong Kong 04:30 - 11:00 London Int. Fin. Futures and Options Ex. / LI...
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tavan fiyat uygulamasına ilişkin kararını verdi. Kurum tarafından hazırlanan genelge, sigortacılık sektörüne iletildi. Buna göre, kurul kararıyla, sigortalılar açısından priml...
2. el araç satın alırken uygulanması gereken çok çok çok fazla detay vardır. Bunların neler olduğuna ara ara yer veriyoruz. Bu kez ana hatları ile bu konuya değişeceğiz. Ana hatları olarak ele aldığımızda Birinci kuralımız; 5064’e mesaj çekeceğiz aracın şase numarasını; ‘Hasar S şasi numarası’ yazacağ...

Yorumlar